GPW zakończyła tydzień wzrostami

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 28-07-2003, 00:00

Piątkowa sesja zakończyła się niewielkim wzrostem. Po słabym początku, giełda mozolnie odrabiała straty, czemu towarzyszyły niskie obroty. Indeks największych spółek WIG20 zakończył sesję na poziomie 1340 pkt. W poniedziałek powinno dojść do sprawdzianu przy oporze na wysokości 1345 pkt. Jego pokonanie zaneguje formację odwrócenia trendu. Porażka kupujących zapowiada natomiast spadek wartości wskaźnika w okolice psychologicznego poziomu 1300 pkt.

Przebieg notowań był w dużej mierze uzależniony od zachowania walorów Pekao SA. Piątkowa prasa informowała bowiem, że dotychczasową prezes Marię Wiśniewską zastąpi na tym stanowisku Jan Krzysztof Bielecki. Na zamknięciu cena banku spadła o 1,4 proc.

Do realizacji zysków skłaniały plotki o możliwym dokapitalizowaniu Kompanii Węglowej akcjami Pekao SA oraz Świecia. Rząd zaprzeczył doniesieniom, że przekaże akcje TP SA, KGHM lub PKN. W efekcie krąg zawęża się do walorów banku i producenta papieru. Świecie traciło momentami nawet 3 proc., ostatecznie kończąc notowania 1-proc. spadkiem.

Przeciwwagą dla strat Pekao SA były w piątek rafineryjne akcje Orlenu, które zyskały blisko 2 proc. Przecenie oparła się też TP SA. Z pozostałych spółek wchodzących w skład WIG20 sporo zyskały Kęty po informacjach, że dynamika zysku netto spółki w II kwartale nie była niższa niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Wzrosła też cena akcji Budimexu. Analitycy oczekują, że budowlana grupa kapitałowa uzyska kwartalny zysk po raz pierwszy od trzech lat.

Wśród mniejszych spółek wzrost zanotowały Boryszew, Ropczyce i Remak, których kursy utrzymują się w trendach wzrostowych. Kupowano też papiery Optimusa, Forte i Kopexu. Ten ostatni często informuje o nowych kontraktach. Na dużym plusie skończyli dzień udziałowcy Telmaxu, który rósł po informacjach o nowych kontraktach i planach akwizycji.

Zwyżkowało Echo, które nic sobie nie robi z obniżenia rekomendacji przez DM BZ WBK. Utrzymuje się zainteresowanie Mostostalem Siedlce w obliczu coraz bliższej fuzji z Polimexem Cekopem. Tymczasem BDM PKO BP wydał zalecenie „neutralnie” dla spółki. Analitycy wskazują, że połączenie z podmiotem dominującym może odbyć się na niekorzystnych warunkach dla udziałowców mniejszościowych Mostostalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW zakończyła tydzień wzrostami