GPW zamierza zabiegać o firmy z parków technologicznych

DI, PAP
opublikowano: 28-01-2008, 12:28

Giełda Papierów Wartościowych może być atrakcyjnym źródłem pozyskiwania kapitału przez innowacyjne firmy, ulokowane w parkach technologicznych i przemysłowych - oceniają przedstawiciele giełdy, zapowiadając wsparcie dla takich inicjatyw.

"Jako GPW wkraczamy w tej chwili w obszar, gdzie nas do tej pory nie było. Chcemy, aby w myśleniu ludzi, zaangażowanych w rozwiązania takie jak parki technologiczne, klastry, czy inicjatywy związane z funduszami zalążkowymi, w bardziej zdecydowany niż dotąd sposób pojawiła się giełda" - podkreśliła w poniedziałek w Katowicach Lidia Adamska z zarządu GPW.

O możliwościach rozwojowych innowacyjnych firm, których inwestycje oparte są na nowoczesnych technologiach, mówiono podczas zorganizowanego w Katowicach II Krajowego Forum Parków Przemysłowych.

Zdaniem przedstawicieli GPW, dla tego typu firm, które startowały w parkach technologicznych, giełda może być równie dobrym źródłem pozyskania kapitału, jak dla dużych podmiotów o ustalonej już pozycji na rynku.

Zdaniem Adamskiej, modelowym przykładem zasilania nowych pomysłów kapitałem z giełdy jest rynek NewConnect, przeznaczony dla powstających lub młodych firm o niewielkiej przewidywanej kapitalizacji, działających w sektorach tzw. nowych technologii. Formalności i koszty związane z debiutem na takim rynku są mniejsze, niż w przypadku rynku regulowanego.

"Chcielibyśmy zaszczepić w parkach technologicznych ideę NewConnect jako rozwiązania dla małych i średnich firm (...). Dziś trudno jeszcze o przykład firmy, która trafiła na ten rynek z parku technologicznego, ale takich przykładów będzie przybywać. Dlatego, jako giełda, wspieramy takie inicjatywy i będziemy to robić w przeświadczeniu, że może to być dla wielu startujących firm atrakcyjnym pomysłem" - przekonywała Adamska.

Na razie GPW rozpoczęła współpracę w tym zakresie z parkiem technologicznym we Wrocławiu i prowadzi zaawansowane rozmowy z Technoportem w Warszawie. Początkowo współpraca ma mieć wymiar głównie informacyjny i doradczy, ale z czasem możliwe też będzie wsparcie finansowe.

"Gdy firmy już wkroczą na tę ścieżkę, np. pomyślą o rynku NewConnect, możliwe będą także rozwiązania w postaci wsparcia finansowego, które obecnie wspólnie opracowujemy. Takie wsparcie może nastąpić np. z wykorzystaniem środków unijnych. To może być naprawdę atrakcyjna pomoc dla początkujących firm" - uważa Lidia Adamska.

Według niej, stanie się rzeczywistym mechanizmem wspierania procesów innowacyjnych w Polsce to jeden z najważniejszych strategicznych celów GPW, w którego realizacji ma pomóc właśnie współpraca z parkami technologicznymi. "Chcielibyśmy tworzyć wizerunek giełdy jako mechanizmu wspierającego innowacyjną gospodarkę" - podkreśliła.

W ocenie Adamskiej, niedawne spadki na giełdzie nie powinny zniechęcać tego typu firm do giełdowej ścieżki pozyskiwania kapitału, ponieważ zwykle tego typu podmioty nastawione są na rozwój w dłuższym okresie.

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w Polsce realizowanych jest obecnie ponad 90 projektów w zakresie tworzenia parków przemysłowych, parków naukowo-technologicznych i inkubatorów technologicznych. Ok. jedna trzecia z nich została już zakończona. Na ich tworzenie i doradztwo dla firm przeznaczono w sumie ponad 900 mln zł, w dużej części ze środków UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane