GPW: Zapowiada się spokojne otwarcie

29-06-2004, 09:16

Przedostatnia sesja miesiąca nie powinna wnieść wiele nowego do obrazu rynku. Znaczące zmiany nie powinny wystąpić. Wydaje się, że obecne poziomy cenowe zadowalają bowiem dużych inwestorów.

Indeks największych spółek powrócił do poziomu, na jakim ostatnio znajdował się pod koniec pierwszego tygodnia maja. Zbliżający się koniec miesiąca, kwartału i zarazem półrocza sprawia, że duzi inwestorzy będą go bronić, lub nieco podwyższać.

Powodów do zwyżki specjalnych nie ma, lecz nikogo to na dobrą sprawę nie obchodzi. Koniec kwartału to tradycyjny już czas wystąpienia zjawiska window dressing. Głębszy spadek nie wchodzi więc w grę, bo osłabiłyby się wyniki funduszy, z których zarządzający aktywami będą rozliczani.

Na dzisiejszym posiedzeniu RPP dojdzie zapewne do podwyższenia stóp procentowych. Kwestia jest tylko skala zwyżki. Większość obserwatorów skłania się ku tezie, że Rada podwyższy stopy o 25 pkt bazowych. Skoro wszyscy o tym mówią już od dłuższego czasu, to nie powinno wpłynąć negatywnie na giełdowe indeksy. Do osłabienia może natomiast dojść jeśli Rada zaskoczy podwyżką większą od spodziewanej, tj. o 50 pkt.

Warszawskiej giełdzie sprzyjały wczoraj rynki zagraniczne, które zachowały się mocniej niż nasz. Dziś giełdy Eurolandu zaczęły na minusach w ślad za spadającymi notowaniami za oceanem. Wpływ na nasz rynek może być jednak bardzo ograniczony. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: Zapowiada się spokojne otwarcie