GPW znów poddaje się przecenie

Jakub Ozdowski
26-09-2008, 09:23

Spadający kontrakt terminowy na WIG20 słusznie zapowiadał otwarcie indeksu bazowego pod kreską. Rynkiem wstrząsnęła kolejna wiadomość z sektora finansowego. Największy europejski bank pod względem wartości rynkowej – HSBC – zwolni 1,1 tys. pracowników.

Również brak ostatecznej decyzji w sprawie ratunkowego „planu Paulsona” oraz fiasko rozmów w Białym Domu zrobiły swoje. Niedźwiedzie już od pierwszych minut przejęły kontrolę nad blue chipami. Po wczorajszym ponad 3 proc. rajdzie na północ WIG20, główny warszawski indeks oddaje wzrosty. Wciąż jednak znajduje się powyżej poziomu 2,4 tys. pkt. Niewykluczone, że byki długo nie utrzymają ważnego bastionu. Przecena jest dość głęboka również na pozostałych europejskich rynkach. Wczorajszy zwycięzca, FTSE100, tuż po otwarciu tracił prawie 2 proc. W drugiej części notowań może być jednak dużo lepiej, ale pod warunkiem, że dane makro zza oceanu będą lepsze od prognoz.

Pierwsze ważne informacje o stanie gospodarki USA trafią na parkiet o godz. 14:30. Inwestorzy przekonają się czy PKB za drugi kwartał jest nieco wyższy niż w pierwszym kwartale (3,3 proc.). Prognozy są obiecujące (3,4 proc.), ale nie wykluczone że zbyt optymistyczne. O tej samej porze światło dzienne ujrzy deflator, również za drugi kwartał. Analitycy spodziewają się, że miernik inflacji będzie nieco niższy. Następne ważne dane dotyczyć będą wskaźnika wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności. Prognozy zapowiadają wzrost wydatków. Na finiszu sesji na GPW pojawi się odczyt indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan za wrzesień. W jego przypadku analitycy nie wróżą odczytu powyżej poprzedniej wartości.

Bank HSBC poinformował dzisiaj, że zwolni około 1,1 tys. swoich pracowników w placówkach na całym świecie. Ta liczba stanowi „zaledwie” 4 proc. wszystkich zatrudnionych w banku na całym świecie. Pogłębiający się kryzys na rynku finansowym zagraża przyszłym wynikom finansowym spółki. Bank tłumaczy, że redukcja zatrudnienia jest konieczna, aby utrzymać przychody na „przyzwoitym” poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW znów poddaje się przecenie