GPW zwiększa liczbę kontraktów terminowych na pojedyncze spółki

ISBNews
opublikowano: 03-03-2016, 16:55

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wprowadza do notowania od 4 marca br. nowy kontrakt terminowy, na akcje spółki Eurocash. Po rozszerzeniu oferty notowanych będzie 28 kontraktów na pojedyncze akcje, podała Giełda.

"Decyzja o wprowadzaniu nowych kontraktów terminowych na pojedyncze akcje jest naszą odpowiedzią na rosnące zainteresowanie inwestorów. Rok 2015 był rekordowy pod względem wolumenu obrotu tymi instrumentami. Kontrakty na akcje cieszą się popularnością szczególnie w okresach zwiększonej zmienności na instrumentach bazowych. Pozwalają na osiąganie zysków zarówno w okresach wzrostów, jak i spadków cen akcji spółek, które są instrumentem bazowym" - powiedział wiceprezes Grzegorz Zawada, cytowany w komunikacie.

W najbliższym czasie GPW planuje zwiększać liczbę spółek, na które dostępne będą kontrakty terminowe, oraz inne działania mające na celu podniesienie atrakcyjności i bezpieczeństwa tego rynku, a także dalszą edukację inwestorów, podano również.

Kontrakty na akcje spółki Eurocash mają mnożnik 100 (na jeden kontrakt futures będzie przypadało sto akcji). Wszystkie notowane na GPW kontrakty akcyjne mają mnożnik 100 lub 1000. Wartość kontraktu obliczana jest jako iloczyn kursu kontraktu i mnożnika.

Obrót kontraktami na pojedyncze akcje wspierany jest przez animatorów rynku - polskie i zagraniczne instytucje finansowe. Dzięki kwotowaniom animatorów inwestorzy mogą w każdej chwili otworzyć i zamknąć pozycję, co znacząco podnosi bezpieczeństwo obrotu tymi instrumentami. Animatorami rynku dla kontraktów na akcje spółki Eurocash będzie Dom Maklerski Banku Handlowego oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Dzięki dźwigni finansowej (mniejsza wymagana kwota na rachunku niż wartość inwestycji) kontrakty na akcje pozwalają na osiąganie wysokich zysków - choć przy większym, niż w przypadku innych instrumentów finansowych, ryzyku inwestycyjnym. Kontrakty terminowe mogą być wykorzystywane również przy zabezpieczaniu ryzyka strat na posiadanych w portfelu akcjach. Zachęcająca jest także niska wysokość prowizji od obrotu kontraktami terminowymi na akcje, wyjaśniono w materiale.

Kontrakty terminowe na akcje osiągnęły w 2015 roku rekordowe obroty - wolumen obrotu wyniósł 1 033 300 kontraktów, o ponad 78% więcej niż w 2014 r.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane