Gra w Draghiego ofiarą cenzury

MWIE, ECONOMIST.COM
opublikowano: 27-09-2012, 00:00

Ocenzurowano grę na stronie Europejskiego Banku Centralnego

Na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego można na chwilę wejść w skórę szefa instytucji Mario Draghiego. W dostępnej tam grze on-line pominięto jednak pewien ważny szczegół. Grę „€conomia” stworzono, by każdy mógł zrozumieć, jak funkcjonuje polityka pieniężna. Gracz powinien tak manipulować stopami procentowymi, aby inflacja pozostała jak najbliżej sięgającego 2 proc. celu. Nie jest to łatwe.

W rozgrywce będziemy musieli zareagować na kryzys naftowy, krach na rynku nieruchomości oraz wielką hossę giełdową. Z gry nie dowiemy się jednak, jak bank centralny powinien walczyć z kryzysem zadłużeniowym. Czy dlatego, że sam bank nie wie, jak to robić?

— Gra „€conomia” pilnie potrzebuje aktualizacji, jeżeli EBC rzeczywiście chce edukować Europejczyków o swojej obecnej pracy — komentuje tygodnik „The Economist”.

Jego zdaniem, wśród dodatkowych narzędzi powinny znaleźć się linie kredytowe dla znajdujących się w tarapatach banków oraz skup obligacji zadłużonych krajów. Obok utrzymywania stabilnej inflacji drugim celem gry powinno stać się niedopuszczenie do rozpadu unii. Kraje południa decydowałyby się na wyjście ze strefy euro, gdyby pogrążyły się w głębokiej recesji. Północ mogłaby szukać drogi wyjścia, gdyby inflacja stale wzrosła tam powyżej 3 proc.

— Jeżeli jakiemukolwiek graczowi udałoby się rozwiązać taki węzeł gordyjski, powinien od razu zostać wpisany na listę kandydatów na następcę Mario Draghiego — zauważa tygodnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ECONOMIST.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy