Grabarczyk: do końca roku umowa na budowę odcinka autostrady A1 Stryków-Pyrzowice

PAP
opublikowano: 20-12-2008, 16:08

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że do końca roku podpisze umowę na budowę blisko 180- kilometrowego odcinka autostrady A1 na trasie Stryków-Pyrzowice. Według ministra w ciągu kilkunastu dni powinna zostać także parafowana umowa na budowę kolejnego odcinka autostrady A2 Stryków- Konotopa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad parafowała w piątek umowę z Autostradą Południe na budowę 180-km autostrady A1 na odcinku Stryków-Pyrzowice. Umowa trafiła do resortu infrastruktury, gdzie czeka na podpis. "Na pewno będzie podpisana do końca tego roku" - powiedział w sobotę PAP minister Cezary Grabarczyk.

Dodał, że to najdłuższy odcinek autostrady, który jednorazowo będzie budowany. "Jeżeli dodamy te 180 kilometrów do 233 kilometrów, które wynikają z wcześniej podpisanych w mijającym roku umów okaże się, że mamy ponad 400 km. To jest absolutny rekord. Żaden rząd wcześniej nie podpisał umów, które gwarantowałyby taką długość realizowanych inwestycji autostradowych" - uważa szef resortu infrastruktury.

Minister dodał, że dobiegają końca negocjacje dotyczące budowy kolejnego odcinka autostrady A2 od Strykowa do przedmieść Warszawy, który - według niego - liczyć ma prawie 91 kilometrów "Już w przyszłym tygodniu mogę otrzymać parafowaną umowę przez przedstawicieli GDDKiA i przez oferentów" - zaznaczył Grabarczyk.

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe, łączącego Skandynawię z krajami leżącymi w głębi kontynentu. Korytarz biegnący od Morza Bałtyckiego przez Czechy, Słowację do Austrii ma stanowić nowoczesne połączenie komunikacyjne między Gdańskiem a Wiedniem.

Według danych resortu infrastruktury, wybudowanie całej autostrady A1 na terytorium Polski (o długości ponad 560 km) planowane jest na 2012 r. Droga będzie biegła od Gdańska, przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice, aż do granicy państwa w Gorzyczkach.

Autostrada A2 liczy obecnie 250 kilometrów i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolska) - na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna. W sierpniu minister infrastruktury i przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska podpisali umowę na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko liczącego ponad 105 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane