Grabowski: Mamy odwrócenie trendów inflacyjnych, ale cel inflacyjny niezagrożony

14-11-2003, 18:12

ISB: Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na to, że nastąpiło odwrócenie trendów w czynnikach inflacyjnych, co oznacza, że inflacja będzie powoli rosła, powiedział agencji ISB w piątek Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Cel inflacyjny nie jest jednak zagrożony w ciągu najbliższych miesięcy, dodał.

"Mamy odwrócenie trendów we wszystkich czynnikach inflacyjnych: i w czynnikach popytowych, szybciej rozwija się nam sektor realny, odwracają się trendy w agregatach monetarnych. Mamy też odwrócone trendy w czynnikach podażowych - myślę tu przede wszystkim o żywności, trochę wyższa od przewidywanej jest dynamika cen paliw i mamy zapowiedź bardzo poważnego rozluźnienia polityki fiskalnej" - powiedział ISB Grabowski.

Wskaźnik inflacji wzrósł w październiku o 0,6% m/m, co dało wzrost rocznego wskaźnika do 1,3%, czyli nieco powyżej oczekiwań. Grabowski zwrócił uwagę, że inflację bardziej zdynamizowały czynniki popytowe tj. utrzymanie mieszkań oraz odzież i obuwie.

Na przyspieszenie inflacji dodatkowo wpływa kurs walutowy, które jest o wiele słabszy, niż przed kilkoma miesiącami, dodał członek RPP.

"Inflacja powoli zacznie więc nam przyspieszać i ten trend będzie powoli kontynuowany, a trzeba pamiętać o opóźnieniach w polityce pieniężnej, które dotyczą kilku miesięcy czy kwartałów" - powiedział Grabowski.

"Nie można powiedzieć, że cel inflacyjny jest zagrożony w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale to wszystko będzie wpływało na poziom inflacji w pierwszej połowie przyszłego roku" - dodał Grabowski.

Jego zdaniem tempo wzrostu inflacji w dużej mierze zależy od tego, kiedy realny wzrost gospodarczy przekroczy wzrost potencjalny, który w polskich warunkach jest bardzo trudny do oszacowania.

Grabowskiego niepokoi szybki wzrost podaży pieniądza M3

"Dynamika podaży pieniądza rośnie wyraźnie od kilku miesięcy pieniądza M3, ale rośnie także dynamika podaży pieniądza wąskiego M1. Dawniej - pół roku, rok temu - były ku temu powody, bo spadała szybko inflacja i stopy procentowe, ale teraz wszystko się ustabilizowało" - powiedział także członek RPP.

W październiku podaż pieniądza M3 w przeciągu roku wzrosła o ok. 4,7%, choć na początku roku agregat ten notował ujemną dynamikę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Grabowski: Mamy odwrócenie trendów inflacyjnych, ale cel inflacyjny niezagrożony