Grabowski: nowa RPP będzie kontynuowała dotychczasowa poltitykę pieniężną

06-01-2004, 13:24

ISB: Nowa Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuowała strategię polityki pieniężnej odchodzącej rady, gdyż jej dotychczasowe działania okazały się skuteczne i odpowiednie, a ponadto reputacja i odpowiedzialność decyzji nowej RPP może okazać się jedyną przeciwwagą dla ewentualnych perturbacji na rynkach finansowych, związanych z wdrażaniem planu Hausnera, uważa Bogusław Grabowski, obecny członek RPP.

„Najważniejsza będzie reakcja nowej rady w przypadku, gdyby niektóre elementy programu wicepremiera Hausnera nie zostały przyjęte. Wtedy mogą nastąpić perturbacje na rynkach finansowych, a to może oznaczać, że odpowiedzialność i reputacja nowego składu RPP będzie jedyną przeciwwagą dla tego co się może dziać” – powiedział Grabowski agencji ISB.

Rząd zajmie się ustawami z programu Wicepremiera ds. Gospodarczych Jerzego Hausnera na posiedzeniu 3 lutego.

Grabowski jest więc przekonany, że nowi członkowie rady będą prowadzili dotychczasową politykę pieniężną, czyli utrzymają bezpośredni cel inflacyjny, płynny kurs walutowy, niezależność decyzji od polityki oraz powstrzymają się od interwencji na rynku walutowym.

Członek RPP uważa, że tylko niezależna rada będzie w stanie oprzeć się presji politycznej.

„Jestem głęboko przekonany, że w obliczu presji politycznej, która może pojawić w przyszłości, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo złą sytuację w finansach publicznych i nie najlepszą sytuację społeczno-polityczną w kraju, nowy skład RPP chroniony niezależnością będzie się tej presji przeciwstawiał” – stwierdził Grabowski.

„Myślę, że nowa RPP będzie kontynuowała nasze działania, gdyż widać, że one się sprawdziły” – dodał także członek RPP.

Grabowski zaznaczył jednocześnie, że pierwszym zadaniem nowej RPP powinno być jednoznaczne i oficjalne opowiedzenie się za dotychczasową strategią polityki pieniężnej.

„To bardzo ważne, aby polityka pieniężna miała dłuższy horyzont i była kontynuowana” – powiedział ISB Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grabowski: nowa RPP będzie kontynuowała dotychczasowa poltitykę pieniężną