Grabowski: zmiany w rachunkowości NBP nie uwolnią rezerwy rewaluacyjnej

02-12-2003, 14:21

ISB: Zmiany zasad rachunkowości banku centralnego, którymi zajmowała się na wtorkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP), nie pozwalają na zmianę uwolnienie niezrealizowanych części rezerwy rewaluacyjnej, powiedział członek RPP Bogusław Grabowski.

"Żadne niezrealizowane różnice kursowe, ani z przeszłości, ani obecnie, nie będą kwalifikowane w wynik finansowy jako niezmonetaryzowany dochód, w związku z tym nie będzie dodruku pieniądza" - powiedział Grabowski dziennikarzom po wtorkowym posiedzeniu RPP.

RPP omawiała we wtorek zmiany zasad rachunkowości banku centralnego, w związku z koniecznością adaptowania zasad Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

"To [wykorzystanie rezerwy rewaluacyjnej - przyp. ISB] jest zakazane przez wytyczne EBC i tym bardziej teraz, kiedy mamy przyswajać zasady EBC, nie będzie to możliwe" - wyjaśnił Grabowski.

Podkreślił, że każda transakcja walutowa w Narodowym Banku Polskim (NBP) po 1 stycznia 2004 roku nic nie zmieni w wyniku finansowym banku.

W ub. tygodniu Sejm odrzucił w głosowaniu po trzecim czytaniu poprawkę do ustawy o NBP, w której Komisja Finansów Publicznych proponowała - wbrew rządowemu stanowisku - by rząd mógł rozwiązywać część rezerwy rewaluacyjnej banku centralnego. Posłowie chcieli umożliwić rządowi rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej, jeżeli przekracza ona poziom 5% rezerwy dewizowej wyrażonych w złotych.

Gdyby Sejm przyjął w czwartek poprawkę w brzmieniu rekomendowanym przez komisję, rząd - na wniosek ministra finansów - mógłby rozwiązać nadwyżkę rezerwy rewaluacyjnej. W przypadku pełnego wykorzystania przez rząd zapisów tego artykułu noweli, rezerwa rewaluacyjna zmniejszyłaby się o ponad 20 mld zł z obecnych ok. 32 mld zł. Rozwiązana rezerwa zostałaby zaliczona do przychodów budżetu państwa.

Zdaniem przedstawicieli NBP jest to poprawka niekonstytucyjna. Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że przyjęcie tej poprawki groziłoby utratą niezależności banku centralnego i koniecznością drukowania pustego pieniądza, a zatem - nawrotem inflacji.

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner powiedział wcześniej w czwartek, że rząd sprzeciwia się propozycji Komisji Finansów Publicznych, ale chce dalej rozmawiać z bankiem centralnym o możliwościach wykorzystania tych środków.

Rezerwy dewizowe stanowiły na koniec października 33,7 mld USD. Obecnie rezerwa rewaluacyjna, która jest rezerwą na pokrycie ryzyka kursowego, stanowi ok. 22% rezerwy dewizowej wyrażonej w złotych. (ISB)

mk/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grabowski: zmiany w rachunkowości NBP nie uwolnią rezerwy rewaluacyjnej