Gracze giełdowi przyjęli postawę defensywną

Wojciech Dembiński
opublikowano: 14-11-2000, 00:00

Gracze giełdowi przyjęli postawę defensywną

Spadki na głównych giełdach amerykańskich w piątek były na tyle znaczne, że inwestorzy z innych części świata nie mieli wątpliwości, że nie ma co liczyć na szybką poprawę koniunktury na rynkach akcji. Większość giełd od dłuższego czasu powiela bowiem zachowanie kursów na amerykańskim rynku spółek zaawansowanej technologii Nasdaq, a indeks tego rynku obniżył się w piątek aż o 5,35 proc., do najniższego w tym roku poziomu.

SESJE na Dalekim Wschodzie zakończyły się spadkami wskaźników giełdowych. O dużych zniżkach na głównym rynku azjatyckim — w Tokio — zdecydowały spadki cen akcji znanych firm zaawansowanej technologii oraz narastający kryzys rządowy.

INDEKSY giełd europejskich znalazły się w poniedziałek na najniższych od trzech tygodni poziomach. Dekoniunktura na Nasdaq wywołała wyprzedaż akcji przedsiębiorstw TMT. Wycofywane pieniądze nie były jednak lokowane w papierach firm starej ekonomii, ze względu na powyborczy pat polityczny w USA. Symboliczne zwyżki, jako jedyne odnotowały firmy z sektora spożywczego.

POCZĄTEK notowań w Stanach Zjednoczonych, tak jak spodziewali się analitycy, nie przyniósł nic dobrego. Niezadowalający wzrost zysków producenta komputerów i drukarek Hewlett- -Packard został potraktowany przez inwestorów jako kolejny sygnał, że okres dynamicznego wzrostu sektor komputerowy może mieć już za sobą. Nasdaq Composite stracił na otwarciu ponad 1,4 proc. Po około 30 minutach od rozpoczęcia handlu spadki sięgały średnio już 3,2 proc. Dow Jones z kolei zniżkował na otwarciu o 0,85 proc., z czasem strata zmniejszyła się do 0,65 proc.

ZAMIESZANIE polityczne związane w wyborami oraz obawy o zyski przedsiębiorstw sprawiły, że najbliższe środowe posiedzenie Fed zeszło na dalszy plan zainteresowań inwestorów. Według graczy, istnieje małe prawdopodobieństwo, że Fed, który w tym roku kilkakrotnie już podnosił stopy procentowe, zdecyduje się na zmianę polityki pieniężnej w okresie rozstrzygania wyniku wyborów prezydenckich.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane