Gracze giełdowi przyjęli postawę defensywną

Wojciech Dembiński
opublikowano: 14-11-2000, 00:00

Gracze giełdowi przyjęli postawę defensywną

Spadki na głównych giełdach amerykańskich w piątek były na tyle znaczne, że inwestorzy z innych części świata nie mieli wątpliwości, że nie ma co liczyć na szybką poprawę koniunktury na rynkach akcji. Większość giełd od dłuższego czasu powiela bowiem zachowanie kursów na amerykańskim rynku spółek zaawansowanej technologii Nasdaq, a indeks tego rynku obniżył się w piątek aż o 5,35 proc., do najniższego w tym roku poziomu.

SESJE na Dalekim Wschodzie zakończyły się spadkami wskaźników giełdowych. O dużych zniżkach na głównym rynku azjatyckim — w Tokio — zdecydowały spadki cen akcji znanych firm zaawansowanej technologii oraz narastający kryzys rządowy.

INDEKSY giełd europejskich znalazły się w poniedziałek na najniższych od trzech tygodni poziomach. Dekoniunktura na Nasdaq wywołała wyprzedaż akcji przedsiębiorstw TMT. Wycofywane pieniądze nie były jednak lokowane w papierach firm starej ekonomii, ze względu na powyborczy pat polityczny w USA. Symboliczne zwyżki, jako jedyne odnotowały firmy z sektora spożywczego.

POCZĄTEK notowań w Stanach Zjednoczonych, tak jak spodziewali się analitycy, nie przyniósł nic dobrego. Niezadowalający wzrost zysków producenta komputerów i drukarek Hewlett- -Packard został potraktowany przez inwestorów jako kolejny sygnał, że okres dynamicznego wzrostu sektor komputerowy może mieć już za sobą. Nasdaq Composite stracił na otwarciu ponad 1,4 proc. Po około 30 minutach od rozpoczęcia handlu spadki sięgały średnio już 3,2 proc. Dow Jones z kolei zniżkował na otwarciu o 0,85 proc., z czasem strata zmniejszyła się do 0,65 proc.

ZAMIESZANIE polityczne związane w wyborami oraz obawy o zyski przedsiębiorstw sprawiły, że najbliższe środowe posiedzenie Fed zeszło na dalszy plan zainteresowań inwestorów. Według graczy, istnieje małe prawdopodobieństwo, że Fed, który w tym roku kilkakrotnie już podnosił stopy procentowe, zdecyduje się na zmianę polityki pieniężnej w okresie rozstrzygania wyniku wyborów prezydenckich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane