Graczom w Europie też puszczają nerwy

WST
opublikowano: 16-01-2008, 18:05

Środa nie przyniosła zmiany nastrojów na  największych zachodnioeuropejskich giełdach. Mimo podjętych prób odreagowania, szczególnie w Paryżu, na finiszu było jednak znów "czerwono". 

Tym razem stawce przecenianych spółek przewodzili przedstawiciele sektorów górniczego, finansowego i technologicznego.

Parkiety kontynuowały korektę wywołaną wcześniejszym osłabieniem dolara, wynikami Citigroup, słabymi danymi makro z USA i prognozami Intela.

Do blisko 10 letniego minimum opadła wycena papierów STMicroelectronics, największy na Starym Kontynencie producent półprzewodników. W przecenie towarzyszyły mu walory niemieckiego Infineon, branżowego numeru „2”.  Niepokój w tym sektorze gospodarki wywołał Intel, największy na świecie producent mikroprocesorów. Amerykański gigant poinformował, że jego zysk w pierwszym kwartale wzrośnie do około 9,4 mld USD. To mniej niż oczekiwali analitycy.

Silną podaż odnotowano w przypadku akcji koncernów górniczych. Powodem był spadek cen miedzi. W rezultacie na wartości tracili tacy potentaci branży jak BHP Billiton czy Rio Tinto i Anglo American.

Ogromna strata kwartalna Citigroup wstrząsnęła inwestorami, którzy w panice pozbywali się akcji instytucji finansowych.

Pod kreską handlowano papierami HBOS, brytyjskiego banku, którego wycena spadła do najniższego poziomu od marca 2003 r. Z kolei obniżenie rekomendacji przez analityków Bear Stearns doprowadziło do spadku ceny ubezpieczycieli z Avila i Prudential na czele.

Zalecenie sprzedaży jakie wydali specjaliści z Goldman Sachs wymusiło ostrą korektę walorów Adidasa. Kurs drugiego na świecie pod względem wielkości producenta sprzęty sportowego znalazł się najniżej od sierpnia 2002 r. Analitycy tłumaczą swoją decyzję, zbyt dużym zaangażowaniem spółki na amerykańskim rynku, na którym straszy recesja.

Ostatecznie, londyński wskaźnik FTSE100 stracił 1,37 proc., Z kolei frankfurcki DAX oddał 1,25 proc. Nieco lepiej było w Paryżu gdzie CAC opadł "jedynie" o 0,48 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane