Graczy poniosły emocje

Robert Kurowski
opublikowano: 05-03-2001, 00:00

Graczy poniosły emocje

Pod wpływem wydarzeń ostatniego tygodnia doszło do utrwalenia trendu spadkowego, który doprowadził indeksy do poziomu niższego o 15--20 proc. w stosunku do wartości zanotowanych na początku roku.

Indeks WIG znalazł się na poziomie lokalnego dna zanotowanego w październiku ubiegłego roku, podczas gdy WIG20 był na poziomie o około 5 proc. niższym. Analizując strefy wsparcia trendu długoterminowego dla wymienionych wskaźników wydaje się, że w przypadku przebicia poziomu lokalnego dna istnieje realna groźba kontynuacji spadków o dalsze kilka procent. Niestety krótkoterminowe wnioski płynące z obserwacji korekcyjnego wzrostu, który nastąpił w poniedziałek, potwierdziły obawy co do zdolności wykreowania poważniejszej korekty wzrostowej. Poważnym sygnałem ostrzegawczym była niska wartość wymiany na tej sesji, zaś słabość rynku potwierdziła się po podaniu informacji o obniżce stóp procentowych.

Stosunkowo lepsza sytuacja WIG w stosunku do WIG20 nie wydaje się atutem, prawdopodobnie może nastąpić wyrównanie poziomu obu indeksów, dopiero wtedy rynek doszedłby do stanu wyprzedania w perspektywie średnioterminowej. Z uwagi na uzależnienie koniunktury od czynników zewnętrznych i nerwowość na parkiecie (zamykanie pozycji za wszelką cenę) możemy być świadkami coraz silniejszych wahań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy