Grad: Do listopada na parkiecie ZA Tarnów, BGŻ, Enea i Sklejka Pisz

AOP, PAP
21-04-2008, 14:16

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że najpóźniej w październiku 2008 r. na giełdzie będą notowane akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie, BGŻ, Enei i Sklejki Pisz.

"W październiku będziemy po debiucie zakładów w Tarnowie i BGŻ, Enei i Sklejki Pisz. Będziemy też bardzo zaawansowani z LOT-em, PGE i Bogdanką" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Grad.

"LOT ma w harmonogramie złożenie prospektu do końca listopada. Myślę, że zrobi to wcześniej i debiut mógłby nastąpić na przełomie 2008 i 2009 r." - dodał minister skarbu.

Grad zapowiada, że na początku 2009 r. zaproponuje dalszą prywatyzację ZA Kędzierzyn i ZA Tarnów. "Zaraz na początku 2009 roku, kiedy na giełdę wejdą Zakłady Azotowe w Kędzierzynie, będziemy chcieli zaproponować dalszą, ostateczną prywatyzację obu firm. Będziemy poszukiwali dla nich inwestora strategicznego" - podkreślił Grad.

Ministerstwo skarbu chce podwyższyć kapitał w zakładach azotowych Tarnów i Kędzierzyn w tym roku. Debiut Tarnowa nastąpi w najbliższych miesiącach, a Kędzierzyna na przełomie roku.

ENEA jest własnością Skarbu Państwa. Prowadzi głównie obrót energią elektryczną. Zajmuje się też przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.

Skarb Państwa ma 37,32 proc. w banku BGŻ. BGŻ posiada sieć 265 placówek; prowadzi 489 tys. rachunków oszczędnościowo- rozliczeniowych.

PGE to grupa energetyczna, która powstała na bazie 11 spółek energetycznych o łącznej wartości aktywów około 38 mld zł. W skład PGE wchodzą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dwaj producenci energii elektrycznej: BOT Górnictwo i Energetyka (dwie kopalnie i trzy elektrownie) i Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) oraz osiem spółek dystrybucyjnych.

Kopalnia Bogdanka prowadzi przemysłowe wydobycie węgla od 1982 r. Jej głównymi odbiorcami są m.in. elektrownie Kozienice i Połaniec, Zakłady Azotowe "Puławy", cementownie Chełm i Ożarów.

Obecnie Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji w PLL LOT. Pozostałe akcje są w rękach syndyka upadłego Swissaira, byłego inwestora w LOT poprzez spółkę SAirLines B.V. (25,1 proc.) oraz pracowników (6,93 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grad: Do listopada na parkiecie ZA Tarnów, BGŻ, Enea i Sklejka Pisz