Grad przeprowadził zmiany w Radzie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie"

PAP
opublikowano: 25-02-2008, 16:52

Minister skarbu Aleksander Grad dokonał zmian w Radzie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Odwołani zostali m.in prezydencki minister prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS Konrad Szymański i  senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk - poinformował PAP prezes Fundacji Dariusz Pawłoś.

"Minister Skarbu podejmując 7 lutego 2008 r. decyzję o zmianie składu zarządu odwołał również pięciu członków Rady Fundacji i na ich miejsce powołał nowych" - powiedział w poniedziałek PAP Pawłoś, który wówczas został prezesem Fundacji.

Oprócz prof. Legutki - który dotychczas był szefem Rady - Szymańskiego i Arciszewskiej-Mielewczyk odwołani zostali także: doradca społeczny prezydenta Marek Cichocki oraz były ambasador Niemiec w Polsce Jochannes Bauch.

Pawłoś poinformował, że na ich miejsce do Rady powołani zostali: wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL), były ambasador RP w Niemczech prof. Jerzy Kranz, prof. Włodzimierz Borodziej z UW, były szef Urzędu ds. Kombatantów Jacek Taylor oraz współautor ustawy o dwujęzycznych nazwach miejscowości na Śląsku dr Lech Nijałkowski.

Zdaniem prezesa Fundacji, po zmianach w Radzie FPNP jest obecna szeroka reprezentacja środowisk naukowych i politycznych. "Teraz mamy w niej przedstawicieli wszystkich środowisk sejmowych partii politycznych" - powiedział Pawłoś.

W Radzie nadal zasiadają m.in. sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, poseł PiS Jan Ołdakowski i europoseł PO Bogusław Sonik.

Do zadań Rady Fundacji należy ogólna ocena działalności Fundacji, inspirowanie podstawowych kierunków działań, ocena wykorzystania funduszy, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych. Członkowie Rady Fundacji pełnią swoje funkcje honorowo.

Pawłoś poinformował, że nowym reprezentantem rządu w kuratorium niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" ma być prof. Jerzy Kranz.

Prezes FPNP przedstawił priorytetowe zadania, którymi będzie zajmowała się Fundacja pod jego kierownictwem.

"W przyszłości chcemy nadać Fundacji nowy profil. Żeby nie tylko koncentrowała się na wypłatach dla grupy poszkodowanych, ale również brała udział w dialogu społecznym w sprawie pojednania między Polską a Niemcami. Chcemy przekazywać Niemcom informacje o prześladowaniach Polaków podczas II wojny światowej" - zaznaczył Pawłoś.

Inicjatywą Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" służącą upowszechnianiu wiedzy historycznej jest wystawa pt. "Zachować Pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945". Była prezentowana w Berlinie od maja 2007 r. do stycznia 2008 r.

"Teraz wystawa odwiedzi kolejne niemieckie miasta. Wkrótce nastąpi jej otwarcie w Centrum Dokumentacji Prora na Rugii" - zapowiedział Pawłoś.

"Wystawa będzie potem przeniesiona na teren południowych i zachodnich Niemiec. Zaawansowane rozmowy toczą się m.in. z władzami Frankfurtu nad Menem, Norymbergą, Monachium i Stuttgartem" - dodał.

W 2008 r. ma być kontynuowany cykl prezentacji książki Bogdana Bartnikowskiego "Dzieciństwo w pasiakach" dla niemieckiej młodzieży. Po promocji książki w Berlinie, Lipsku i Erfurcie podobne spotkania zostaną zorganizowane w marcu br. w Kolonii i Moers, a później w innych niemieckich miastach.

Prezes zadeklarował, że FPNP w ramach programu "Pomoc socjalna i medyczna" powtórzy wypłaty dla osób poszkodowanych przez III Rzeszę.

"W tej chwili trwa opracowywanie wniosków i realizacja programu. Średnio osoby otrzymują pomoc w wysokości 1 tys zł. Program będzie miał ciąg dalszy. Zakończymy wypłaty w pierwszej turze. Wypłaty będą powtórzone jeszcze raz w ciągu 2008 roku. Nie trzeba będzie składać ponownie wniosków" - podkreślił Pawłoś.

Prezes FPNP zapowiedział także ograniczenie kosztów administracyjnych.

"Mamy zamiar przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na cele badawcze i edukacyjne. Planujemy, aby w tym roku na tego typu działalność trafiło przynajmniej 250 tys. zł" - powiedział Pawłoś. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane