Grający na spadki stracili w piątek już prawie 8 mld na GameStop

opublikowano: 29-01-2021, 19:54

GameStop to jedna z najmocniej drożejących w piątek spółek na amerykańskich rynkach akcji. „Wyciskanie krótkiej sprzedaży” trwa w najlepsze.

Krótka sprzedaż polega na pożyczeniu akcji i ich natychmiastowej sprzedaży w oczekiwaniu, że po spodziewanym spadku kursu będzie można je odkupić taniej i osiągnąć zysk wynikający z różnicy między cenami sprzedaży i kupna. Jeśli kurs spółki nie spada, ale rośnie, odkupienie akcji przynosi straty. Stosujący krótką sprzedaż mogą stanąć przed koniecznością odkupienia akcji za wszelką cenę, co nazywane jest wyciskaniem i co napędza obecnie wzrost kursu GameStop.

Właściciel sieci sklepów z grami wideo stał się epicentrum starcia spekulantów z forów inwestycyjnych na Reddit z inwestorami instytucjonalnymi grającymi na spadek kursu spółki. Szacunki firmy S3 Partners pokazują, że wzrost o ponad 70 proc. kursu GameStop w piątek oznacza stratę „na papierze” grających na spadek ceny akcji spółki wynoszącą ponad 7,8 mld USD. We wpisie na Twitterze Ihor Dusaniwsky, dyrektor w S3 zwrócił uwagę, że krótka sprzedaż zanotowała już prawie 20 mld USD strat na GameStop od początku roku. Kurs spółki wzrósł od początku 2021 roku o prawie 1800 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane