Grajewo ma poważnego rywala

Zbigniew Kazimierczak
11-01-2006, 00:00

Nie tylko giełdowe Grajewo, naturalny kupiec na państwowy pakiet akcji Prospanu, wystartowało w przetargu.

Trzy oferty kupna 43 proc. akcji Prospanu, producenta płyty wiórowej, wpłynęły od skarbu państwa w ramach ogłoszonego przetargu. Przyjmowanie deklaracji skończyło się wczoraj w południe.

Na dwa fronty

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, do wyścigu o państwowe akcje ruszyła grupa Grajewa, i to na dwa fronty. Ofertę złożyło Grajewo, ale swoje akcje chce odkupić od MSP sam Prospan.

Obecnie Grajewo sprawuje kontrolę nad Prospanem. Są to zresztą siostrzane spółki zajmujące się bardzo zbliżoną działalnością. Grajewo w ubiegłym roku przejęło około 40-procentowy pakiet walorów Prospanu od swojego inwestora strategicznego — niemieckiego koncernu Pfleiderer, i odkupiło około 10 proc. od pracowników przedsiębiorstwa. Razem z wcześniej posiadanymi akcjami kontroluje obecnie 57 proc. kapitału Prospanu. To pozwoliło utworzyć te same zarządy w obu firmach, którymi kieruje Paweł Wyrzykowski.

Z tego też powodu Grajewo od początku uważane było za najpoważniejszego partnera do rozmów ze skarbem państwa w sprawie odkupienia papierów Prospanu, o co zresztą zabiegało od miesięcy.

Tak łatwo nie będzie

Ale okazuje się, że o akcje Prospanu warte około 100 mln zł stara się też Polspan ze Szczecinka. To firma wchodząca w skład grupy Kronospanu. Obowiązuje w niej następujący podział: Kronospan zajmuje się produkcją nie tylko płyty wiórowej ale także desek, płyt oraz podłóg. Polspan pełni rolę administracyjno-biurową.

Grupa Kronospanu to największa konkurencja dla holdingu Grajewa na krajowym rynku, porównywalna z nim wielkością. Po co jej mniejszościowy pakiet Prospanu? Na razie nie wiadomo.

Przy czym akcje, o które toczy się walka, dają tylko jedno miejsce w radzie nadzorczej Prospanu bez wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Nie ma też co liczyć na przepływy gotówki, bo Prospan nie wypłacał dywidendy i nie zamierza tego robić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grajewo ma poważnego rywala