Grajewo musi przyciąć koszty

KSA
opublikowano: 08-05-2008, 00:00

Sytuacja w branży zmusza do oszczędności. Spółka nie zarzuca jednak planów inwestycyjnych.

Sytuacja w branży zmusza do oszczędności. Spółka nie zarzuca jednak planów inwestycyjnych.

Producent płyt wiórowych sprawił inwestorom niemiłą niespodziankę przy okazji publikacji wyników z pierwszego kwartału. Czysty zarobek grupy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o prawie 70 proc., do 7,9 mln zł, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2007 r. Reakcja inwestorów była natychmiastowa — cena akcji w trakcie sesji spadała nawet o 6,5 proc., do 25,27 zł.

— Wyniki w dużej mierze są zniekształcone przez koszty finansowe, które były znacznie niższe w I kwartale ubiegłego roku — tłumaczy Paweł Wyrzykowski, prezes Grajewa.

Chodzi m.in. o wzrost zadłużenia na potrzeby wykupu akcji Prospanu od skarbu państwa i finansowanie budowy nowego zakładu w Rosji.

Na wyniki negatywnie wpłynął też wzrost kosztów działalności, m.in. podwyżki cen energii i surowca — drewna oraz kleju.

— Na szczęście w II kwartale obserwujemy około 20-procentowy spadek cen kleju — uspokaja Rafał Karcz, dyrektor finansowy Grajewa.

Rezultaty finansowe giełdowej spółki pogrąża też mocny złoty — bezpośrednio i pośrednio, powodując spadek popytu na płyty ze strony branży meblowej. Grajewu zaczyna również dokuczać konkurencja — w ciągu ostatnich 18 miesięcy moce produkcyjne w regionie wzrosły o blisko 30 proc. To wszystko powoduje, że spółka zdecydowała się wprowadzić program oszczędnościowy. Między innymi dzięki optymalizacji kosztów transportu i zwolnieniom (kilkudziesięciu osób) Grajewo ma zaoszczędzić około 70 mln zł.

W związku z niepewną sytuacją w branży zarząd firmy odłożył na razie publikacje prognoz na ten rok.

— Na poziomie operacyjnym wyniki powinny być lepsze niż w 2007 r., a na poziomie netto będzie podobnie lub nieco gorzej — zapowiada Paweł Wyrzykowski.

Grupa nie rezygnuje jednak z planów przejęć.

— Nie wykluczamy akwizycji w drugiej połowie roku, bo bieżąca działalność nie może przysłonić nam długookresowych planów rozwoju — tłumaczy Paweł Wyrzykowski.

Na przełomie maja i czerwca Grajewo zacznie też budowę fabryki MDF w Rosji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy