Grantham prognozuje 20 proc. spadek S&P500 w tym roku

Bloomberg, MD
opublikowano: 24-01-2023, 17:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeremy Grantham, współzałożyciel i strateg inwestycyjny GMO twierdzi, że do końca pęknięcia bańki spekulacyjnej na akcjach amerykańskich spółek wciąż jest daleko, informuje Bloomberg.

84-letni inwestor przekonuje, że udany początek roku na amerykańskich rynkach akcji nie powinien wywoływać entuzjazmu. Prognozuje, że S&P500 zakończy rok w pobliżu 3200 pkt., co oznaczałoby 20 proc. spadek wartość indeksu wobec poniedziałkowego zamknięcia. Grantham uważa, że S&P500 spędzi pewien czas nawet poniżej wartości prognozowanej na koniec roku, schodząc w pobliże 3000 pkt. Weteran Wall Street argumentuje, że „skala problemów jest obecnie większa niż bywała dotychczas, być może jest największa jaką kiedykolwiek widziałem”.

Jeremy Grantham, fot. Bloomberg
Jeremy Grantham, fot. Bloomberg

- Jest więcej rzeczy, które mogą pójść źle niż tych, które mogą pójść dobrze – powiedział Grantham. – Jest zdecydowanie szansa, że pójdą źle i że w zasadzie system zacznie działać całkowicie źle w skali globalnej – dodał.

Bloomberg przypomina, że Grantham znany jest od dawna z „niedźwiedzich” prognoz dla rynku akcji. Obecnie preferuje spółki „value”, które są tańsze od wzrostowych. Prognozuje, że w okresie roku lub dwóch spółki „value” będą notowane lepiej od wzrostowych o nawet 20 pkt. procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane