Granty na B+R tylko dla najlepszych

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 29-08-2017, 22:00

Dla innowacyjnych projektów, które we wrześniu nie będą gotowe pod względem formalnoprawnym, może zabraknąć dotacji.

Już 5 września ruszy nabór z grantami dla przedsiębiorców z działania 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój („Badania na rynek”). Firmy MSP będą mogły powalczyć o wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, których celem jest powstanie nowych produktów i usług. Do podziału między firmy jest 1,15 mld zł. W nowym naborze Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wprowadziła zmiany mające ułatwić firmom ubieganie się o wsparcie. Nowością jest podział konkursu na cztery rundy,które kończą się odpowiednio 30 września, 31 października, 31 grudnia oraz 28 lutego 2018 r.

— Taki schemat realizacji naboru wcale nie gwarantuje, że dla firm czekających ze złożeniem wniosku do ostatniej rundy wystarczy pieniędzy. Co prawda budżet konkursu jest bardzo duży, należy spodziewać się jednak znacznego zainteresowania przedsiębiorców tym naborem — mówi Grzegorz Rebkowiec, menedżer w dziale doradztwa europejskiego Crido Taxand. Podkreśla, że budżet konkursu nie będzie dzielony na rundy.

— Nie można wykluczyć sytuacji, że wyczerpie się wraz z zakończeniem oceny projektów złożonych do 30 września. Warto, aby przedsiębiorcy, którzy mają dobrze przygotowaneprojekty, składali wnioski o grant bez zbędnej zwłoki — radzi Grzegorz Rebkowiec. W rozstrzygniętym w połowie sierpnia naborze popyt na granty dla innowatorów prawie czterokrotnie przekroczył możliwości budżetowe konkursu.

— Projekty powinny być przemyślane i spełniać najważniejsze kryteria oceny. Każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wymogi związane z poziomem innowacyjności, wynikami prac B+R czy zdobyciem praw własności intelektualnej. Są jednak jeszcze inne wytyczne, w odniesieniu do których należy rozpocząć prace odpowiednio wcześniej — wyjaśnia ekspert Crido Taxand. Dotyczą one m.in. stopnia przygotowania inwestycji do realizacji, a także zagwarantowania przez spółkę finansowania projektu. — Dodatkowe punkty będą mogli zdobyć przedsiębiorcy, którym uda się przekonać ekspertów, że dokonali rzetelnej analizy ryzyka projektu, a także mają zasoby techniczne i kadrowe wystarczające do realizacji przedsięwzięcia — podkreśla menedżer w Crido Taxand.

1,15 mld zł O takie dofinansowanie firmy będą mogły zawalczyć w konkursie z działania 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane