Granty na innowacje ze Wschodu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Nowatorskie firmy z tzw. ściany wschodniej mają więcej dotacyjnych szans niż spółki z pozostałych województw.

Mali i średni gracze z makroregionu Polska Wschodnia, którzy stawiają na pionierskie projekty, są pod względem możliwości zdobycia unijnego wsparcia w znacznie lepszej sytuacji niż innowacyjne przedsiębiorstwa z innych regionów. Mają one więcej szans na zdobycie dotacji na realizację nietuzinkowych pomysłów. Jedną z takich okazji jest poddziałanie 1.3.1 programu Polska Wschodnia („Wdrażanie innowacji przez MŚP”). Granty pomogą firmom wprowadzić do ich oferty innowacyjne produkty dzięki własnym lub zakupionym wynikom prac badawczych. Innym ciekawym konkursem dotacyjnym dla firm z makroregionu Polski Wschodniej jest działanie 1.4 POPW („Wzór na konkurencję”). Dotacje sfinansują projekty związane z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej, a następnie jej wdrożenie.

— Każdy z tych konkursów ma swoje założenia, kryteria i wymogi względem planowanych projektów. Dlatego przedsiębiorcy powinni zapoznać się z wytycznymi tych naborów i wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do ich planów biznesowych — mówi Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido Taxand.

Na wsparcie z poddziałania 1.3.1 POPW mogą liczyć firmy MŚP, które zatrudniają co najmniej pięciu pracowników, osiągają przychody nie mniejsze niż 600 tys. zł i od pół roku należą do ponadregionalnego powiązaniakooperacyjnego. Chodzi o grupy co najmniej pięciu przedsiębiorstw współpracujących w pokrewnych branżach. Takie powiązanie musi obejmować zasięgiem minimum dwa województwa, w tym przynajmniej jedno z Polski Wschodniej.

Budżet naboru wynosi 150 mln zł, z czego pula 100 mln zł jest przeznaczone dla spółek, które lokują inwestycje w miastach średniej wielkości. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wyniesie 1 mln zł, a maksymalne wsparcie — 7 mln zł. Przedsięwzięcie powinno dotyczyć wdrożenia prac B+R, których efektem będzie stworzenie innowacyjnych produktów — przynajmniej na poziomie kraju. Co ważne, projekt powinien skutkować pozytywnym wpływem na działalność gospodarczą członków ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego i wpisywać się w jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Innowatorzy będą mogli powalczyć o wsparcie od 29 maja do 31 lipca.

Również pod koniec maja przedsiębiorcy, którzy chcą budować swoją przewagę konkurencyjną na unikatowym wzornictwie, będą mogli starać się o granty z działania 1.4 POPW. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym firma może otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej. Powinna ona zawierać wszystkie elementy wskazane w regulaminie naboru, w tym m.in. informacje o firmie, jej otoczeniu i trendach rynkowych. Natomiast drugi etap polega na realizacji przyjętej wcześniej strategii. Rozpoczynający się 30 maja konkurs będzie dotyczył właśnie tej fazy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Granty na innowacje ze Wschodu