Granty popłyną do podlaskich firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 27-12-2017, 22:00

Przedsiębiorcy z regionu, którzy planują innowacje i projekty B+R, w przyszłym roku otrzymają solidne wsparcie.

Władze samorządu podlaskiego odkryły karty z przyszłorocznymi dotacjami na inwestycje i projekty społeczne. Budżet wszystkich planowanych konkursów wynosi 709 mln zł, z czego pula 200 mln zł jest przeznaczona tylko dla przedstawicieli biznesu.

— W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą liczyć na duże wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Strumień unijnego dofinansowania w wysokości ponad 200 mln zł popłynie do firm z regionu m.in. na innowacje, projekty badawczo-rozwojowe i udział w targach i misjach gospodarczych — mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Ostatnio Urząd Marszałkowski w Białymstoku przyznał kolejne dotacje przedstawicielom biznesu z regionu, którzy chcą wdrażać innowacje. Granty w wysokości 47,5 mln zł dostanie 11 firm — Medgal, Greenvit, PPHU Ewa, Rozbud, Bieldruk, Vitron, Kart, Plastixal, Silikaty Białystok, Iwet i Lareco. Wartość inwestycji, które będą realizować wspomniane przedsiębiorstwa, wynosi łącznie 105,4 mln zł.

— Są to projekty wysoce innowacyjne, a większość zaplanowanych w ich ramach przedsięwzięć jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Przyniosą one podlaskim firmom dodatkowe przychody z eksportu. Łącznie, w skali roku, będzie to przynajmniej 47,2 mln zł — szacuje Emilia Malinowska, dyrektor biura innowacyjności przedsiębiorstw w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Najwyższą dotację w wysokości blisko 9,5 mln zł otrzymała firma Greenvit z Zambrowa. Wsparcie przeznaczy m.in. na budowę nowego zakładu, w którym będzie produkować ekstrakty roślinne o tzw. podwyższonym stopniu czystości. Unijne dofinansowanie w wysokości 7,6 mln zł popłynie natomiast do firmy Rozbud z Augustowa. Spółka zainwestuje pieniądze w linię do produkcji nowej płyty warstwowej stosowanej w budownictwie. Wartość inwestycji, która ma być zrealizowana do połowy 2019 r., wynosi 18,7 mln zł. Kolejnym beneficjentem jest firma Plastixal, producent okien i drzwi. Dzięki dotacji w wysokości 6,5 mln zł rozbuduje i doposaży zakład w Starym Bożejewie w powiecie łomżyńskim. Przedsięwzięcie warte 11,4 mln zł ma być zrealizowane do kwietnia przyszłego roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane