Czytasz dzięki

Granty przyspieszą inwestycje biznesu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 09-02-2017, 22:00

Małe i średnie firmy powinny odczuć pozytywny wpływ pieniędzy z polityki spójności już w drugim kwartale tego roku.

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, nie ma wątpliwości, że dodatni efekt funduszy unijnych jest widoczny w powstawaniu nowych miejsc pracy, a dzięki wsparciu przedsiębiorstw — również w inwestycjach.

— Impuls inwestycyjny w postaci pieniędzy nowej perspektywy jest bardzo silny. W zawartych umowach z beneficjentami mamy już ponad 120 mld zł — podkreśla Jerzy Kwieciński.

Ministerstwo Rozwoju (MR) chce w tym roku podpisać umowy na połowę wszystkich pieniędzy dostępnych z budżetu UE. Wiceszef MR szacuje, że przedsięwzięcia finansowane unijną kasą podniosą w tym roku dynamikę PKB o blisko 1 pkt proc., a w latach 2018-19 impuls ten powinien wzrosnąć do ok. 1,5 pkt. proc. W ubiegłym roku wyniósł 0,4-0,6 pkt. proc.

— Szczyt inwestycji w ramach obecnej perspektywy nastąpi w 2019 r. — ocenia Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem, polityka spójności działa na polską gospodarkę jak bufor. Nie obawia się więc, że brexit wywrze tu negatywny skutek, a wręcz przeciwnie — powinien przyspieszyć rozdzielanie funduszy.

Wiceminister rozwoju zwraca też uwagę, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera. Finansuje on zarówno inwestycje publiczne, jak i prywatne. W państwach członkowskich, które są lepiej rozwinięte, po ten instrument sięgają najczęściej firmy. W Polsce, a także w innych krajach naszego regionu, robią to głównie instytucje publiczne. Dlatego MR zachęca przedstawicieli biznesu do ubiegania się o ten rodzaj wsparcia. Tym bardziej że przedsiębiorstwa MSP mają w tym przypadku do spełnienia mniej wymogów formalnych niż w przypadku dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane