Graś: po określeniu obowiązków komisarzy KE, będzie wiadomo, którą tekę chce Polska

PAP
opublikowano: 21-06-2009, 15:33

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w  niedzielę, że dopiero po wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej i  określeniu zakresu obowiązków poszczególnych komisarzy, będzie wiadomo, o którą dokładnie tekę będzie starał się polski rząd.

Eurodeputowany Janusz Lewandowski, wymieniany jako kandydat na nowego polskiego komisarza, powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek", że Polska będzie się starać o stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego. Wcześniej przedstawiciele rządu mówili, że Polska będzie zabiegać o tekę gospodarczą w komisji. Priorytetem jest komisja ds. przemysłu.

Graś podkreślił w rozmowie w TVN24, że "po to, aby ostatecznie stwierdzić, jaka teka przypadnie Polsce i o jaką tekę będziemy walczyć", należy wyjaśnić kilka spraw.

Po pierwsze - jak mówił - musi zostać wybrany nowy przewodniczący Komisji Europejskiej, bo to z nim "będą toczyć się rozmowy i negocjacje". "Jeśli będzie to Barroso, a wszystko na to wskazuje, to zapowiedział on redefinicję zakresu obowiązków poszczególnych komisji i redefinicję poszczególnych tek" - zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że musi być precyzyjnie określone, jaki zakres obowiązków będzie ciążył na poszczególnych komisarzach i jakie będą mieli uprawnienia. "Dopiero w trzecim kroku będzie jasne, o którą ostatecznie tekę będziemy się ubiegać i kto personalnie będzie się o nią bił" - powiedział Graś.

Jak mówił, jeśli na razie nie wiadomo co dokładnie będzie zawierała teka przemysłu, "to nie możemy stwierdzić na 100 proc., że tylko teka przemysłu i nic innego więcej nas nie interesuje".

Zdaniem Grasia, rozmowy na temat KE potrwają "jeszcze kilka tygodni, a być może kilka miesięcy". "Jeżeli zwyciężą ci, którzy mówią, że nowy szef KE powinien pojawić się dopiero po referendum w Irlandii, jak będzie jasne, czy obowiązuje Traktat Lizboński czy nie, to czeka nas jeszcze długa droga" - powiedział.

Rzecznik rządu zapewnił, że strategia rządu nie zmienia się. "Rząd od wielu miesięcy mówi jasno. Niezależnie od tego, czy Jerzy Buzek zostanie szefem Parlamentu Europejskiego, a to jest nasz priorytet i o to walczymy, będziemy również ubiegać się o ważne i istotne teki gospodarcze w KE" - powiedział Graś. Wyjaśnił, że decyzja, o którą tekę Polska będzie się ostatecznie ubiegać, zapadnie po wybraniu szefa KE i definicji zakresu poszczególnych tek.

Pytany o decyzję Danuty Huebner, czy dokończy swoją kadencję w KE, czy obejmie mandat w Parlamencie Europejskim, Graś powiedział, że "decyzje zapadną w przyszłym tygodniu".

"Minister Huebner w poniedziałek lub we wtorek musi ostatecznie zdecydować o objęciu mandatu, a strona polska musi podjąć decyzję, kto ewentualnie komisarz Huebner zastąpi. To będzie przedmiotem rozmów w przyszłym tygodniu" - dodał Graś.

Rzecznik rządu pytany był również o kolejne negocjacje w sprawie kandydatury Jerzego Buzka na stanowisko szefa PE. Graś przypomniał, że "odbywały się bardzo intensywne rozmowy w trakcie szczytu UE". Jak podkreślił, 7 lipca "sytuacja powinna być jasna i ostateczne decyzje powinny zapaść". "Przyszły tydzień będzie poświęcony ewentualnym konsultacjom i kontaktom telefonicznym, gdyby taka potrzeba zaistniała" - powiedział

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane