Greccy politycy zamieszani w skandal korupcyjny Siemensa

PAP
opublikowano: 21-01-2011, 12:01

Liczni greccy politycy są zamieszani w  skandal korupcyjny, który wywołał niemiecki Siemens - uznała komisja śledcza greckiego parlamentu, która badała tę kwestię przez 11 miesięcy.

Państwowe radio greckie poinformowało w piątek, że były premier Kostas Simitis i wielu ministrów z jego partii PASOK, a także wielu byłych ministrów z opozycyjnej partii Nowa Demokracja ponoszą odpowiedzialność polityczną za łapówkarski proceder Siemensa.

Agencja dpa pisze, że szacuje się, iż greccy politycy i urzędnicy wzięli w sumie do 100 milionów euro łapówek.

Afera dotyczy kontraktów na cyfryzację greckiej sieci telefonicznej w latach 90., systemów łączności dla greckich sił zbrojnych, a także systemu monitoringu dla igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Komisja greckiego parlamentu będzie teraz ustalać, którzy politycy brali łapówki od Siemensa i w jakiej wysokości. Następnym krokiem mają być wnioski o uchylenie immunitetu.

Agencja dpa pisze, że "na przestrzeni lat" w Siemensie ok. 1,3 miliarda euro przeznaczono na łapówki, mające pomagać w zdobywaniu lukratywnych kontraktów za granicą.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Greccy politycy zamieszani w skandal korupcyjny Siemensa