Grecja: Dwaj prokuratorzy ds. nadużyć podatkowych zgłosili ustąpienie

DI, PAP
opublikowano: 29-12-2011, 17:28

Grecka prokuratura zarządziła w czwartek dochodzenie w sprawie przyczyn ustąpienia dwóch zajmujących się poważną przestępczością podatkową ateńskich prokuratorów, którzy zgłosili swe dymisje, motywując to wywieranymi na nich naciskami.

Premier Lukas Papademos zażądał wyjaśnienia tej sprawy, "jeśli się da, nawet dzisiaj" - poinformowało w czwartek jego biuro.

Prokuratorzy Grigoris Peponis i Spyros Muzakitis zgłosili w środę swe ustąpienie z powodu podejmowanych "interwencji" w ich pracę, co uważa się za poważny cios dla walki z uchylaniem się od podatków w Grecji. Żadnych szczegółów na temat tego ingerowania nie podali.

W wydanym oświadczeniu ministrowie finansów i sprawiedliwości - Ewangelos Wenizelos i Miltiadis Papajoanu - wezwali obu prokuratorów, by ujawnili osoby wywierające na nich naciski.

Peponis i Muzakitis zostali dopiero we wrześniu skierowani do działań przeciwko najpoważniejszym przypadkom uchylania się od podatków oraz prowadzenia fikcyjnej księgowości przez większe przedsiębiorstwa i organizacje.

Masowe niepłacenie należnych podatków jest jedną z głównych przyczyn dramatycznej sytuacji finansowej Grecji. Według obliczeń ekspertów, gdyby wszyscy podatnicy wywiązywali się ze swych obowiązków wobec fiskusa, w ciągu 10 lat problemy finansowe państwa przestałyby istnieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane