Grecja powinna opuścić Euroland by odbudować gospodarkę

WST, Bloomberg
opublikowano: 08-06-2012, 10:40

Grecja chcąc odbudować swoją gospodarkę powinna zdecydować się na opuszczenie strefy euro i powrócić do własnej waluty, ocenia Martin Feldstein, profesor ekonomii na Harvard University.

Grecja jest w strasznej sytuacji, nie wydaje mi się by można było coś jeszcze naprawić – powiedział Feldstein w wywiadzie dla Bloomberg Television podczas pobytu w Kopenhadze.

Feldstein Martin (fot. Bloomberg)
Feldstein Martin (fot. Bloomberg)
None
None

To nie jest żadne rozwiązanie – dodaje ekonomista odnosząc się do pomocy oferowanej krajowi przez pozostałych członków UE czy międzynarodowe instytucje.

W jego opinii, choć opuszczenie strefy euro spowoduje „chaos” w krótkim okresie, wprowadzona do obiegu „nowa drachma” będzie mogła być zdewaluowana w stosunku do innych walut co umożliwi powrót greckiej gospodarki na ścieżkę wzrostu i „solidnie” zwiększyć zatrudnienie.

Zdaniem Feldsteina, w zupełnie innej sytuacji znajdują się natomiast Włochy.

„Sytuacja Włoch przedstawia się całkiem dobrze, co w dużej mierze wynika planu konsolidacji budżetu opracowanego przez rząd premiera Mario Montiego” – wyjaśnia profesor.

Z kolei w Hiszpanii, jak ocenia Feldstein, rząd musi przeciwstawić się regionalnym władzom, które podwyższają deficyt budżetowy.

A to wydaje się być większym problemem, niż kryzys bankowy – twierdzi ekonomista.

Profesor ocenia, że europejscy przywódcy zrozumieli, iż trwający już od dwóch lat kryzys zadłużeniowy jest „poważny”, ale brakuje strategii długoterminowej.

Feldstein, który był szefem National Bureau of Economic Research i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana, twierdził, że jeszcze przed wprowadzeniem euro, że jest to zadanie „niewykonalne”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane