Grecja: spotkanie szefów partii koalicji bez ostatecznego porozumienia

PAP
opublikowano: 09-02-2012, 07:06

Po północy w czwartek zakończyło się ponad siedmiogodzinne spotkanie premiera Lukasa Papademosa z przywódcami partii greckiej koalicji rządowej poświęcone nowemu programowi oszczędnościowemu, jakiego domagają się od Grecji "trojka"kredytodawców. Według Papademosa uzgodniono wszystkie punkty programu, z wyjątkiem jednego, który wymaga dalszych negocjacji.

Rozmowy na ten temat w gronie przywódców partii koalicyjnych mają być kontynuowane w czwartek.

W swym oświadczeniu Papademos nie ujawnił o jaki punkt programu chodzi, ale według nieoficjalnych źródeł dotyczy on żądań trojki cięć w świadczeniach emerytalnych.

Według Papademosa, negocjacje na temat spornych kwestii będą kontynuowane tak aby ostateczne porozumienie mogło być zawarte przed spotkaniem ministrów finansów strefy euro w czwartek wieczorem.

Bezpośrednio po zakończeniu narady, Papademos spotkał się z obecnymi w Atenach przedstawicielami trojki (Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny).

Wcześniej przywódca skrajnie prawicowego Ludowego Stowarzyszenia Ortodoksyjnego (LA.O.S) Jeorjos Karaceferis, który opuścił spotkanie przed jego zakończeniem, potwierdził dziennikarzom, że większość czasu poświęcono na dyskusję o cięciach dodatkowych świadczeń emerytalnych.

Karacaferis oświadczył, że "nie może poprzeć planu, który zwiąże kraj na 40 lub 50 lat bez (prawnych) gwarancji, że wyprowadzi on ten kraj z impasu".

Według greckich mediów, cięciom świadczeń emerytalnych sprzeciwia się też przywódca socjalistycznej partii PASOK, były premier Jeorjos Papandreu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane