Grecja: w nowym sondażu prowadzi Nowa Demokracja

PAP
opublikowano: 31-05-2012, 12:00

Konserwatywna Nowa Demokracja (ND), która popiera program oszczędności w zamian za międzynarodową pomoc finansową dla Grecji, wyprzedza radykalną lewicową koalicję SYRIZA przed zaplanowanymi na 17 czerwca wyborami - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.

Badanie przeprowadzone przez firmę DATA RC pokazuje, że ND ma poparcie 24,5 proc., a SYRIZA - 22,1 proc. Greków.

Po uwzględnieniu niezdecydowanych i tych, którzy nie wybierają się do urn, gdyby wybory odbyły się w czwartek, to - według sondażu - ND zdobyłaby 28,4 proc. głosów, a SYRIZA - 25,6 proc., a do parlamentu weszłoby siedem partii.

Sondaż przeprowadzono w dniach 28-30 maja.

W rezultacie wyborów parlamentarnych z 6 maja żadna z partii nie uzyskała wystarczającej liczby głosów do powołania rządu. Według greckiego ustawodawstwa partia, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie. Tak więc nawet niewielka przewaga może okazać się kluczowa.

Publikowane ostatnio sondaże dają szanse na zwycięstwo naprzemiennie Nowej Demokracji i koalicji SYRIZA, która jest przeciwna oszczędnościom narzuconym Grecji przez UE i MFW w zamian za pomoc finansową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Grecja: w nowym sondażu prowadzi Nowa Demokracja