Czytasz dzięki

Grecja znów straszy, ale inwestorzy kupują akcje

Marek Druś
opublikowano: 07-04-2010, 00:00

Europejscy inwestorzy kupowali we wtorek akcje nie zważając na pogłoski o możliwym załamaniu się planu pomocy Grecji przez MFW i Unię Europejską. Najważniejsze były dla nich piątkowe, doskonałe dane z amerykańskiego rynku pracy. Kiedy w Europie trwała przerwa świąteczna, giełdy w USA ustanawiały nowe maksima. Paneuropejski DJ Stoxx 600 doganiał indeksy zza oceanu we wtorek. Z 19 indeksów branżowych rosła wartość 15. Najmocniej drożały akcje spółek surowcowych, co wynikało z wzrostów cen metali. Kurs miedzi przekroczył 8 tys. USD po raz pierwszy od bankructwa Lehman Brothers w 2008 roku. Taniały akcje greckich banków, m.in. EFG Eurobank, właściciela polskiego Polbanku EFG. Drożał Allied Irish Banks. Irlandzka prasa poinformowała, że właściciel BZ WBK szykuje szybką sprzedaż aktywów, która pozwoli mu pozyskać 5 mld EUR jeszcze przed końcem lata.

W USA inwestorzy realizowali zyski po wzrostach, które wyniosły indeksy na 18-miesięczne szczyty. Wskaźnik cena/zysk operacyjny SP 500 doszedł do 19 i jest największy w tym roku. Inwestorzy powoli szykują się na kolejny sezon publikacji wyników kwartalnych, który 12 kwietnia tradycyjnie rozpocznie Alcoa.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane