Grecka gospodarka wzrosła trzeci kwartał z rzędu

opublikowano: 04-12-2017, 14:26

Grecka gospodarka odnotowała trzeci z rzędu kwartalny wzrost. To pierwszy taki przypadek od ponad dekady. Rosną tym samym szanse, że kraj będzie mógł się przygotowywać do wyjścia z programów ratunkowych, chociaż pewien niepokój może budzić spadek dynamiki wzrostu, donosi Bloomberg.

PKB Hellady wzrósł w okresie trzech miesięcy pomiędzy lipcem a wrześniem 2017 r. o 0,3 proc. Kwartał wcześniej dynamika wzrostu po korekcie wyniosła 0,8 proc. wynika z danych zaprezentowanych przez Hellenic Statistical Authority. W odniesieniu do III kw. 2016 r. gospodarka wzrosła o 1,3 proc.

Grecja
Zobacz więcej

Grecja fot. Bloomberg

W minioną sobotę grecki rząd i przedstawiciele wierzycieli osiągnęli porozumienie ws. zestawienia przeglądów ekonomicznych, które kraj musi podjąć w zamian za nowe pożyczki. Ich wypłata, uzupełniona o kolejne środki pozyskane na rynku obligacji w przyszłym roku, pomoże rządowi zbudować bufor gotówkowy, który ma przygotować Ateny do wyjścia z pomocy finansowej, gdy bieżący program wygaśnie w sierpniu 2018 r

Jednak spowolnienie tempa wzrostu w porównaniu z drugim kwartałem utrudni realizację prognozy wzrostu na poziomie 1,6 proc. w całym roku. 

Aby osiągnąć cel wzrostu rzędu 1,6 proc. w całym 2017 r., grecka gospodarka musiałaby powiększyć się o 1,2 proc. w ciągu ostatniego kwartału roku – ocenia Maxime Sbaihi, ekonomista Bloomberg. "

Ekspansja w trzecim kwartale była napędzana 5-proc. wzrostem eksportu, w tym w obszarze usług o 9,8 proc. obejmującym najważniejszy sektor turystyczny. Tymczasem konsumpcja spadła o 0,1 proc., podczas gdy inwestycje zmniejszyły się o 6,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu