Grecki minister finansów i rozwoju podał się do dymisji

  • PAP
opublikowano: 27-02-2018, 10:17
aktualizacja: 27-02-2018, 10:20

Grecki minister finansów i rozwoju Dimitris Papadimitriu podał się do dymisji, a premier Aleksis Cipras ją przyjął - poinformowała we wtorek kancelaria szefa rządu. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnowała wiceminister pracy, prywatnie żona Papadimitriu.

Po tych rezygnacjach w rządzie nieobsadzone są obecnie trzy stanowiska - jedno ministerialne i dwa na szczeblu wiceministrów, co najprawdopodobniej spowoduje ograniczone przetasowania w gabinecie Ciprasa.

Papadimitriu przekazał swą rezygnację na ręce Ciprasa w poniedziałek wieczorem, jako powód podając "delikatne względy natury politycznej" - przekazał agencji Reutera anonimowy przedstawiciel ministerstwa finansów i rozwoju.

Zaledwie dzień wcześniej dymisję złożyła Rania Antonopulu, wiceminister pracy i żona Papadimitriu, po ujawnieniu przez prasę, że mimo posiadania znacznego osobistego majątku pobierała dodatek mieszkaniowy, przysługujący członkom rządu spoza Aten.

Korzystanie z dopłaty do mieszkania nie było sprzeczne z prawem, jednak wywołało oburzenie w kraju, który od lat cierpi z powodu skutków kryzysu finansowego i wymuszonych na nim radykalnych oszczędności oraz w którym jedna trzecia ludności żyje w ubóstwie - podkreśla Reuters.

Antonopulu i Papadimitriu wynajmowali mieszkanie w ekskluzywnej dzielnicy Aten. Antonopulu zaproponowała, że zwróci 23 tys. euro z pobranych dopłat do czynszu.

"Proto Thema", dziennik, który ujawnił sprawę w weekend, określił oboje jako "najbogatszą parę w rządzie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu