Grecki premier chwali się wynikmi reform

PAP
16-12-2016, 14:50

Grecja nie chce być już częścią kryzysu, lecz stać się częścią rozwiązania - oświadczył premier Aleksis Tsipras w piątek w Berlinie. Zaapelował o pomoc dla tych, którzy - jak powiedział - ponieśli duże poświęcenia w imię Europy i europejskiej solidarności.

Tsipras, który przybył z wizytą do Niemiec, przed spotkaniem z kanclerz Angelą Merkel przekonywał, że Grecja dopracowała się imponujących nadwyżek i z naddatkiem osiągnęła wyznaczone przez wierzycieli cele.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec i Aleksis Tsipras, premier Grecji
Zobacz więcej

Angela Merkel, kanclerz Niemiec i Aleksis Tsipras, premier Grecji

Bloomberg

Wskazał na prognozy, z których wynika, że grecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,7 proc. PKB, a w przyszłym o 3,1 proc. PKB.

Relacje Grecji z jej wierzycielami (Europejski Bank Centralny, MFW, Komisja Europejska, Europejski Mechanizm Stabilności) są napięte, odkąd rząd w Atenach przywrócił wypłatę 13. emerytury w roku dla emerytów dostających najniższe świadczenia (poniżej 800 euro miesięcznie) i odsunął w czasie podwyżkę podatku VAT na wschodnich wyspach Morza Egejskiego, gdzie przebywa ok. 16 tys. migrantów. Jak pisze dpa, miał to zrobić bez skonsultowania się z pożyczkodawcami. Ci w odpowiedzi zawiesili pakiet działań, które miały w krótkiej perspektywie przynieść ulgę spłacającej kredyty Grecji.

W piątek Tsipras pośrednio odniósł się do tej kwestii, mówiąc, że obecnie należy pomyśleć o pomocy dla tych, którzy ponieśli duże ofiary w imię Europy i europejskiej stabilności.

Niemiecka kanclerz nie skomentowała sprawy wypłat dla greckich emerytów. Zaznaczyła jedynie, że decyzje są w dobrych rękach międzynarodowych instytucji, pożyczkodawców Grecji.

Rzecznik niemieckiego ministra finansów przekazał, że wkrótce opublikowana zostanie zamówiona analiza, która ma wykazać, czy wypłata emeryckich "trzynastek" jest sprzeczna z wymaganymi od Grecji działaniami naprawczymi.

Grecja, której dług publiczny jest najwyższy w całej UE i sięga 180 proc. PKB, jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny, trzeci już program pomocowy jest częścią pakietu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecki premier chwali się wynikmi reform