Greckie porozumienie umacnia euro

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 09-02-2012, 17:26

W reakcji na doniesienia z Grecji euro umocniło się dziś w stosunku do dolara do poziomu 1,3320.

Jednak po godzinie 16:30 kurs powrócił pod poziom 1,33. Greccy politycy zatwierdzili program reform oszczędnościowych wymaganych do otrzymania pakietu pomocowego wartego 130 mld EUR. Doniesienia te potwierdził prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który powołał się na rozmowę z premierem Grecji Lucasem Papademosem. Informacja ta choć od pewnego czasu była dyskontowana w cenach, wpłynęła na poprawę sentymentu na rynku. Są to pozytywne wieści ze względu na oddalenie widma ogłoszenia przez Grecję niewypłacalności. Jeżeli podczas dzisiejszego spotkania Eurogrupy zostanie zatwierdzony drugi pakiet pomocowy, z rynku zostanie wyeliminowany jeden z kluczowych czynników niepewności- niemożność spłaty przez Grecję swojego zadłużenia. Kwestią wciąż nierozwiązana pozostaje natomiast udział sektora prywatnego w restrukturyzacji greckiego zadłużenia, jednak rozstrzygnięcie powinno nadejść w najbliższych dniach. Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych pozostawiając główną z nich na poziomie 1 proc. ECB nie miał silnych powodów do zmiany kosztu pieniądza, głównie za sprawą poprawiających się indeksów koniunktury w strefie euro, pewnej stabilizacji na rynku finansowym, wciąż utrzymujących się względnie wysokich oczekiwaniach inflacyjnych, a przede wszystkim pozytywnych skutkach 3- letnich pożyczek dla banków oraz zaplanowanej na 29 lutego kolejnej LTRO. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w listopadzie, natomiast kolejna spodziewana jest w przyszłym miesiącu (o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 0,75 proc.). Podczas konferencji prasowej Mario Draghi potwierdził, że ECB dostrzega pozytywne skutki LTRO, zamierza kontynuować niestandardowe środki wspierające sektor finansowy oraz złagodzić wymogi dotyczące zabezpieczeń operacji refinansujących. Oznacza to, że dalej powinniśmy obserwować stabilizację na rynku długu oraz możliwe dalsze zainteresowanie aktywami uważanymi za bardziej ryzykowne. Bank Anglii również nie zaskoczył rynku, pozostawiając stopy procentowe na dotychczasowym poziomie oraz zwiększając program luzowania ilościowego polityki pieniężnej o 50 mld do 325 mld GBP. Główna stopa procentowa kształtuje się obecnie na najniższym poziomie w historii- 0,5 proc. i rynek oczekuje, że pozostanie na nim przynajmniej do połowy 2013 roku. Ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. Pozytywny trend na rynku pracy został utrzymany, odczyt uplasował się na poziomie 358 tys. przy prognozie 370 tys. Tym samym 4- tygodniowa średnia krocząca ponownie spadła (do poziomu 366,3 tys.), odnotowując najniższy poziom od maja 2008 roku.
Złoty w pierwszej części dnia tracił na wartości, jednak w trakcie stosunkowo optymistycznej konferencji prasowej po posiedzeniu ECB i przede wszystkim po informacji o porozumieniu greckich polityków w sprawie reform oszczędnościowych, polska waluta ponownie zaczęła się umacniać. Praktycznie rozstrzygnięta kwestia udzielania Grecji pakietu pomocowego o wartości 130 mld EUR, zapowiedź wspierania sektora finansowego przez ECB oraz zaplanowana na 29 lutego kolejna runda pożyczek dla europejskich instytucji finansowych to informacje sprzyjające dalszej aprecjacji złotego. Wciąż jednak możliwa jest korekta po tak silnym wzroście wartości złotego, który miał miejsce od początku roku. Jeżeli jednak dobre nastroje na rynkach, motywowane oddalającym się widmem rozpadu strefy euro utrzymają się, złoty może szybko znaleźć się przy poziomie 4,12 w stosunku do euro oraz 3,10 w stosunku do dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane