Greene: włoskie referendum może wywołać kryzys

opublikowano: 29-11-2016, 10:58

Niedzielne referendum we Włoszech może wywołać kolejny kryzys bankowy w Europie, ostrzega Megan Greene, ‎główna ekonomistka Manulife Asset Management.

- Moim zdaniem, największym zagrożeniem jest dla sektora bankowego, większym nawet niż ryzyko polityczne, a można oczekiwać niestabilności politycznej – powiedziała Green w CNBC.

W niedzielę Włosi mają zdecydować o losie reform konstytucyjnych zaproponowanych przez premiera Matteo Renziego. Na szali jest jego dalsze sprawowanie władzy. Premier Włoch zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska jeśli jego propozycje zostaną odrzucone. Wiele wskazuje, że Włosi odpowiedzą „nie” w referendum, co może zapowiadać okres niestabilności w trzeciej gospodarce eurolandu.

- Jeśli znów rozpocznie się kryzys włoskiego sektora bankowego nie tylko może rozszerzyć się na całą Europę, ale także doprowadzić to tego, że Renzi może złamać zasady i ratować banki, czym podważyłby potężnie unię bankową, która tak naprawdę jest jedynym obszarem gdzie dokonano postępu w Europie od początku kryzysu – twierdzi Green.

Według The Financial Times, odrzucenie przez Włochów reform w referendum może oznaczać, że nawet osiem włoskich banków może mieć poważne problemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu