Greenpeace ma nadzieję, że prace budowlane w dolinie Rospudy będą wstrzymane

opublikowano: 21-03-2007, 12:57

Organizacja ekologiczna Greenpeace ma nadzieję, że  rząd zdecyduje się na wstrzymanie prac budowlanych przez dolinę Rospudy oraz jak najszybciej rozpocznie prace nad alternatywnym rozwiązaniem obwodnicy Augustowa.

"To jest najszybsza droga, by ochronić przyrodę doliny Rospudy oraz aby mieszkańcy Augustowa mieli obwodnicę" - powiedział w środę PAP Maciej Muskat z Greenpeace Polska.

Komisja Europejska (KE) skierowała w środę pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa. Ponieważ prace przy obu kwestionowanych przez KE inwestycjach już się rozpoczęły, obok pozwu za łamanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska komisarze zdecydowali o skierowaniu do Trybunału osobnego wniosku o natychmiastowy nakaz wstrzymania wszelkich robót przy obwodnicach.

Muskat uważa, że KE nie podjęłaby decyzji o skierowaniu pozwu, gdyby nie była przekonana, że jest duża szansa wygranej.

"Nigdy nie powinno dojść do tej sytuacji i bardzo źle się stało, że rząd zdecydował się na tą awanturę, która może zakończyć się karami. Mamy nadzieję, że rząd zdecyduje się na natychmiastowe wstrzymanie prac" - powiedział Muskat.

KE już od grudnia kwestionuje budowę obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej. Zdaniem komisarza Stawrosa Dimasa, dolina rzeki Rospudy jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - jak podkreśla - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy.

Polski rząd dotychczas zaprzeczał, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy jest dla Polski bezpieczeństwo drogowe. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu