Greenpeace: rewolucja energetyczna dałaby 8,5 mln miejsc pracy

PAP
opublikowano: 07-06-2010, 14:38
Obserwuj w MójPB:

Rewolucja energetyczna, polegająca na  przejściu na energię ze źródeł odnawialnych, pozwoliłaby stworzyć w ciągu 20 lat 8,5 mln miejsc pracy, gdyby rządy zrezygnowały z subsydiowania paliw kopalnych - wynika z poniedziałkowego raportu Greenpeace'u.

"Inwestowanie w tworzenie miejsc pracy zamiast w brudne i niebezpieczne paliwa kopalne nie tylko wzmocniłoby rozwój gospodarczy, ale też zapobiegłoby katastrofalnym zmianom klimatycznym" - napisano w raporcie, przygotowanym wspólnie z Europejską Radą Energii Odnawialnej (EREC).

Roczny rynek technologii związanych z energią ze źródeł odnawialnych mógłby - zdaniem Greenpeace'u - wzrosnąć z obecnych 100 mld dol. do 600 mld dol. w 2030 r.

Obecnie sektor energii ze źródeł odnawialnych zatrudnia około 2 mln osób.

Opracowując raport, zakładano m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 r. w stosunku do poziomu z 1990 r. oraz zwiększenie odsetka energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 95 proc.

Jak przyznał współautor raportu, przedstawiciel Greenpeace'u ds. energetyki Sven Teske, jest to scenariusz ambitny i wiele państw nie deklaruje takich celów.

UE zobowiązała się obniżyć swe emisje o 20 proc. do 2020 r., a prezydent USA Barack Obama chciałby, aby jego kraj ograniczył do tego czasu emisje o 17 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane