Greenspan: Gospodarka USA jest w recesji lub wkrótce będzie

DI, PAP
opublikowano: 15-01-2008, 10:45

Amerykańska gospodarka jest prawdopodobnie w recesji lub wkrótce będzie - ocenił były szef Fed Alan Greenspan, cytowany przez "The Wall Street Journal".

"Są wyraźne symptomy. Recesje nie następują gładko. Są zazwyczaj sygnalizowane przez przerwę w rozwoju, a dane z ostatnich tygodni wyglądają w ten sposób" - powiedział Greenspan.

Greenspan zwrócił uwagę szczególnie na dane ISM w przemyśle za grudzień. Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w grudniu do 47,7 pkt z 50,8 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,5 pkt.

Poziom 50 pkt przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

Innym sygnałem recesji, jego zdaniem, jest wzrost stopy bezrobocia w grudniu do 5 proc. z 4,7 proc. w listopadzie.

Greenspan po raz pierwszy publicznie mówił o możliwej recesji w USA w lutym ub. roku i oceniał ryzyko jej wystąpienia na 33 proc.

W połowie grudnia powiedział, że prawdopodobieństwo recesji wzrosło do 50 proc.

W poniedziałek były szef Fed ocenił, że szanse wystąpienia recesji są nadal blisko 50 proc., ale bardziej są większe niż mniejsze.

Greenspan powiedział, że widzi światełko nadziei na rynku nieruchomości, bo sprzedaż nowych domów osiągnęła prawdopodobnie dno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane