Greenspan: Państwa będą jeszcze musiały ratować banki

MD
05-08-2008, 16:56

Zanim kryzys finansowy się skończy rządy będą musiały ratować kolejne banki, prognozuje Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej (Fed). 

W tym roku udzielona przez instytucje państwowe pomoc uratowała przed bankructwem brytyjski bank hipoteczny Northern Rock i amerykański bank inwestycyjny Bear Stearns.

- Możliwe, że pewna liczba banków i instytucji finansowych, będących na krawędzi wypłacalności, dojdzie do stanu, w którym będzie ratowana przez państwo – napisał Greenspan w artykule opublikowanym przez The Financial Times.

Były szef Fed podkreślił w nim także korzyści płynące z globalizacji i pojawiające się zagrożenia dla tego procesu. 

- Ostatnia dekada pokazała, jak globalne siły po cichu zastępowały rządową kontrolę procesów gospodarczych. Istnieje niebezpieczeństwo, że niektóre z rządów, nękane rosnącą inflacją, zdecydują się na odzyskanie kontroli nad procesami gospodarczymi. Jeśli będzie tak się dziać na dużą skalę, proces globalizacji może zostać zahamowany. Odbędzie się to olbrzymim kosztem – stwierdził Greenspan.
MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Greenspan: Państwa będą jeszcze musiały ratować banki