Greenspan: Recesja w USA może być głębsza niż dwie poprzednie

opublikowano: 25-02-2008, 19:42

Ewentualna recesja w USA będzie głębsza niż dwie poprzednie, prognozuje były szef Fed Alan Greenspan. Ostatnie dwie recesje w USA trwały po około osiem miesięcy.

- Obecne problemy finansowe są głębsze niż te, które występowały wcześniej, więc nie byłbym zdziwiony, gdyby recesja była głębsza niż dwie poprzednie, „płytkie” – powiedział Greenspan na konferencji w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

W okresie ostatnich 12 miesięcy Greenspan przeszedł od szacowania prawdopodobieństwa recesji na 33 proc. do określania jej wystąpienia na „50 proc. lub więcej”.

- Gospodarka rozwija się z prędkością przeciągnięcia. Kiedy masz prędkość przeciągnięcia, cokolwiek, co pójdzie źle powoduje, że spadasz – powiedział w poniedziałek Greenspan.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetek ankietowanych ekonomistów, którzy prognozują wystąpienie recesji w USA w tym roku podwoił się i wynosi obecnie 45 proc. 

Greenspan uważa, że sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości nadal będzie się pogarszać, ceny domów będą spadać. Zaznaczył, że będzie to miało znaczny wpływ na wydatki konsumentów. Były szef Fed spodziewa się także dalszego wzrostu notowań ropy.

MD, Bloomberg  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Greenspan: Recesja w USA może być głębsza niż dwie poprzednie