Greenspan: rentowność obligacji dojdzie do 5 proc.

Alan Greenspan spodziewa się „całkiem szybkiego” wzrostu długoterminowych stóp procentowych w USA. Ale nie przez wybory prezydenckie tylko inflację.

- Jeśli wczesne etapy inflacji, które obecnie się rozwijają, utrwalą się, możemy mieć, całkiem szybko, duże odejście od obecnych, nadzwyczaj niskich rentowności obligacji 10-letnich – powiedział Greenspan, były szef Fed przez dwie dekady. – Myślę, że ostatecznie może być to obszar 3 do 4, a nawet 5 proc. – dodał.

Zobacz więcej

Alan Greenspan Bloomberg

Rentowność obligacji 10-letnich USA nie przekracza obecnie 2 proc. Greenspan od dłuższego czasu podkreśla, że tak niski poziom rentowności jest nie do utrzymania w dłuższym czasie. 

- Przesuwamy się w kierunku bardzo wczesnego etapu przyspieszenia inflacji. To może być detonator – powiedział Greenspan.

Rynek byka na obligacjach USA trwa od trzech dekad. W lipcu tego roku rentowność „dziesięciolatek” spadła do rekordowych 1,32 proc. Pomimo oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA dały zarobić w tym roku 4,2 proc. Greenspan ostrzega, że powrót do „normalnych” poziomów rentowności może być wyzwaniem. 

- To problem jeśli chodzi o przejście od tego, co mamy dzisiaj, do 4 czy 5 procent – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Greenspan: rentowność obligacji dojdzie do 5 proc.