Greenspan trzęsie rynkiem

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 22-04-2005, 00:00

W odróżnieniu od ostatnich, bardzo zmiennych sesji, niemal cały czwartek był spokojny. Wahania złotego były niewielkie. Euro trzymało się poziomu 4,17 zł, a dolar przedziału 3,1750-3,1950 zł. Dopiero późnym popołudniem rynkiem międzynarodowym, a w konsekwencji i złotym wstrząsnął nieco Alan Greenspan, szef Fed. Dolar skoczył do 3,20-3,21 zł, a euro do 4,19 zł.

Powoli na znaczeniu zyskują przygotowania do przyszłotygodniowego spotkania RPP. W środę wieczorem Mirosław Pietrewicz z RPP opowiedział się za 50-pkt obniżką, podczas gdy rynek większe szanse daje cięciu o 25 pkt baz. Za mocniejszym cięciem przemawia niska inflacja i spadek tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Piątkowe dane o inflacji bazowej i wskaźniki koniunktury w przemyśle, budownictwie i handlu powinny potwierdzić brak zagrożenia inflacyjnego. Wątpliwe, by podziałały mocno na rynek. Do końca tygodnia należy oczekiwać kursu euro pomiędzy 4,15 a 4,20 zł.

Alan Greenspan ostrzegł wczoraj późnym popołudniem polityków amerykańskich, że jeśli się nie wezmą za walkę z deficytem budżetowym USA, największej gospodarce świata w najlepszym razie grozi stagnacja. Rynek zareagował spadkiem kursu euro z 1,31 do 1,304 USD. Wcześniej po dotarciu w nocy przez wspólną walutę do najwyższego poziomu od miesiąca (1,3111 USD), nastąpił niewielki spadek do 1,3052. Potem jednak euro odrobiło część strat — aż do wystąpienia szefa Fed. Umocnieniu dolara w pierwszej połowie dnia sprzyjały słabe dane z Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna spadła tam w marcu o 0,1 proc. (prognoza +0,4 proc.). Za spadkiem wartości funta poszło osłabienie euro.

Liczba nowych bezrobotnych w USA wyniosła zaledwie 296 tys., przy prognozach na poziomie 325-330 tys. Nie skłoniło to jednak inwestorów do zakupów dolarów, którzy tłumaczyli nieoczekiwany spadek problemami związanymi z kalkulacją tego wskaźnika w związku ze świętami wielkanocnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Greenspan trzęsie rynkiem