Greenspan wciąż w stanie szoku i niedowierzania

MD
23-10-2008, 16:08

Alan Greenspan zmienia poglądy. Opowiada się obecnie za większym nadzorem państwa nad spółkami finansowymi. Dokładnie przeciwnego zdania był, kiedy stał na czele Fed.

Greenspan, który w latach 1987-2006 był szefem Rezerwy Federalnej (Fed) jeszcze w 2005 roku mówił, że “nadzór realizowany przez prywatny sektor okazał się znacznie lepszy niż państwowy w ograniczaniu nadmiernego ryzyka”. 

W czwartkowym wystąpieniu przez Komisją Izby Reprezentantów ds. Nadzoru i Reformy Rządu powiedział, że jest wciąż w stanie „szoku i niedowierzania” ujawnieniem przez obecny kryzys, iż spółki finansowe niedostatecznie kontrolowały ryzyko kontrahenta, co w konsekwencji naraziło je na wielkie straty. Były szef Fed twierdzi, że najbardziej jest to widoczne w przypadku spółek, które zaangażowały się w sekurytyzację kredytów hipotecznych.

- W obecnym otoczeniu finansowym nie widzę innego wyjścia, tylko wprowadzenie nakazu, aby wszystkie firmy zajmujące się sekurytyzacją zatrzymywały znaczącą część  papierów dłużnych, które emitują – twierdzi były szef Fed.

Jego zdaniem, zmusi to takie firmy do właściwego wyceniania ryzyka takich papierów.

Greenspan nie daje nadziei na szybki koniec kryzysu.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe zniszczenia, nie widzę obecnie możliwości uniknięcia znaczącego wzrostu redukcji zatrudnienia, a zatem większego bezrobocia – powiedział.

Zaznaczył, że spodziewa się znacznego spadku konsumpcji, a stabilizacja cen domów, która mogłaby stać się sygnałem poprawy koniunktury, jest jego zdaniem możliwa dopiero za wiele miesięcy.  

- Aby zapobiegać dalszemu spowolnieniu gospodarczemu banki i inne instytucje finansowe potrzebują pomocy, którą może zapewnić jedynie kredyt od państwa, a którego nie może zapewnić sektor prywatny – powiedział Greenspan.

MD, Bloomberg
'

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Greenspan wciąż w stanie szoku i niedowierzania