Greenspan: Yellen powinna ignorować krytykę Trumpa

opublikowano: 10-11-2016, 08:04

Szefowa Fed, Janet Yellen nie powinna zwracać uwagi na krytykę pod swoim adresem kierowaną przez prezydenta-elekta, Donalda Trumpa, oświadczył Alan Greenspan, były szef banku centralnego USA.

Trump oskarżał Yellen o zbyt długie utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych. Miało to jego zdaniem być celowe i służyć polityce Demokratów. Niedawne zwycięstwo wyborcze Trumpa wywołało falę spekulacji na temat przyszłości szefowej Fed. Greenspan przekonuje jednak, że Fed nie powinien w ogóle reagować na politykę przypominając dość ograniczone możliwości usunięcia Yellen ze stanowiska.

Zobacz więcej

Alan Greenspan, fot. Bloomberg

Greenspan, który kierował Fed przez prawie 20 lat, przyznał, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA był dla niego „szokiem”.

- Nie głosowałem na nikogo. Jestem od zawsze Republikaninem, ale to był pierwszy raz kiedy nie zagłosowałem. Nie mogłem głosować na Hillary Clinton, a Donald Trump nie był moim kandydatem – powiedział.

Podczas kampanii wyborczej Trump mówił, że gdyby wygrał, prawdopodobnie nie pozostawiłby Janet Yellen na stanowisku kiedy w styczniu 2018 roku dobiegnie końca jej kadencja. 

- Rezerwa Federalna działa niezależnie i nie powinna być zaangażowana w politykę czy reagować na nią – powiedział Greenspan.  – To, że Trump nie lubi Yellen i uważa, że nie postępuje ona prawidłowo, moim zdaniem powinno być ignorowane przez nią. Jedyny sposób jej usunięcia ze stanowiska to bardzo skomplikowany impeachment – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu