Grelewicz-Pogórska: Ustawa o ochronie praw najemców ograniczy obrót

Polska Agencja Prasowa SA
15-05-2006, 19:11

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o ochronie praw najemców, autorstwa PiS, spowodowałyby  ograniczenie swobodnego obrotu mieszkaniami - uważa dyrektor biura handlowego i prawnik Agencji Drągowski, Danuta Grelewicz-Pogórska.

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o ochronie praw najemców, autorstwa PiS, spowodowałyby  ograniczenie swobodnego obrotu mieszkaniami - uważa dyrektor biura handlowego i prawnik Agencji Drągowski, Danuta Grelewicz-Pogórska.

Projekt, który w poniedziałek złożył w Sejmie klub PiS, przewiduje, że mieszkania zakładowe, które w latach 1994-2000 nie zostały sprzedane najemcom, ale innym prywatnym właścicielom za mniej niż 10 proc. wartości, zostaną wykupione i staną się własnością gmin.

Grelewicz-Pogórska powiedziała, że tego typu projekty "narzucają zupełnie niezrozumiałe hamulce, uniemożliwiające wprowadzenie racjonalności rynkowej w obrocie mieszkaniami".

Jej zdaniem, wprowadzenie projektu wiąże się z dodatkowymi wydatkami, które poniesie Skarb Państwa.

"Każdy akt legislacyjny, który dotyka problemu mieszkaniowego jest tak szczegółowy, że powoduje zamieszanie legislacyjne na rynku nieruchomości" - powiedziała. Według niej "trzeba dążyć do kompleksowych rozwiązań obrotu mieszkaniami".   

Wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zapisy projektu dotyczą ponad pół miliona mieszkań w całej Polsce. Według projektu, wywłaszczonym właścicielom będzie przysługiwać odszkodowanie w wysokości ceny zakupu, powiększonej o należne odsetki i koszty zakupu.

Kuchciński podkreślił, że projekt ma na celu usunięcie skutków luki, jaka funkcjonowała w prawie mieszkaniowym w latach 1994-2000. Jak powiedział, w tym czasie nie obowiązywał przepis dotyczący obligatoryjnego prawa pierwokupu dla najemcy mieszkania zakładowego - obowiązuje on od 2001 roku.

Kuchciński podkreślił, że wywłaszczenie będzie obejmowało tylko tych, którzy kupili mieszkania za mniej niż 10 proc. wartości rynkowej. Wywłaszczenie nie objęłoby mieszkań, których lokatorzy otrzymali już ofertę pierwokupu i z niej nie skorzystali. Wiceszef klubu PiS podkreślił, że projekt stara się realizować "zasadę sprawiedliwości społecznej, przywracając pierwszeństwo wieloletnim najemcom w zakupie zajmowanych przez nich lokali".

Poseł zapowiedział, że wszelkie kwestie sporne związane z realizacją ustawy rozstrzygać będą sądy. "Ogólne uregulowanie pozwoli, przynajmniej w większości przypadków, zadośćuczynić tym ludziom, rodzinom, którym była wyrządzana krzywda" - uważa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Grelewicz-Pogórska: Ustawa o ochronie praw najemców ograniczy obrót