Grenlandia może zarobić na ociepleniu klimatu i eksporcie piasku

opublikowano: 12-02-2019, 07:44

Topnienie lodowców na Grenlandii powoduje zmywanie do morza olbrzymich ilości osadów, co otwiera wielkie możliwości przed gospodarką kraju, pisze Reuters.

Wydobywanie i eksport piachu i żwiru może być dużym impulsem wzrostowym dla gospodarki Grenlandii, wynika z raportu duńskich i amerykańskich naukowców opublikowanego w Nature Sustainability.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Globalny popyt na piasek wynosił ok. 9,55 mld ton w 2017 roku. Wartość rynku szacowano na 99,5 mld USD. Eksperci prognozują, że w 2100 roku sięgnie ona prawie 481 mld USD, co będzie wynikało z coraz większego niedoboru surowca. To oznacza, że przed zamieszkaną przez 56 tys. ludzi Grenlandią otwierają się duże możliwości, wskazują naukowcy. 

David Boertmann z Uniwersytetu Aarhus powiedział, że na Grenlandii już wydobywa się piasek, ale tylko na potrzeby lokalnego budownictwa. Jedną z barier, które mogą hamować rozwój branży, jest odległość od rynków Europy i Ameryki Północnej.

Mette Bendixen, badaczka z Uniwersytetu Kolorado i współautorka raportu podkreśla jednak, że piasek już teraz jest transportowany na duże odległości, na przykład z Vancouver do Los Angeles, czy z Australii do Dubaju.

- Obecnie to niezbyt drogi surowiec, ale stanie się droższy – powiedziała.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy