"Grexit to odpływ kapitału z Polski"(WIDEO)

JKW
01-06-2012, 13:52

Wyjście Grecji ze strefy euro może istotnie osłabić złotego. Kapitał, który silnie w ostatnim czasie płynął do Polski, może zostać przez inwestorów wycofany - twierdzi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

"Wyjście Grecji ze strefy euro (tzw. Grexit) w ciągu najbliższych dwóch lat to naszym zdaniem obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz rozwoju sytuacji w UE. Gówny kanał, którym tego typu szok może wpływać na Polskę, jest związany z ryzykiem ucieczki części kapitału portfelowego. Jego napływ w ciągu trzech lat sięgnął niemal 12 proc. PKB - zaznacza Piotr Kalisz.

Jego zdaniem, polskie władze posiadają narzędzia, które powinny pomóc złagodzić ewentualny szok.

- W scenariuszu Grexit zapewne pozwoliłyby automatycznym stabilizatorom fiskalnym działać, NBP mógłby obniżyć stopy procentowe oraz interweniować na rynku walutowym. Interwencje miałyby jednak sens na późniejszym etapie, po odpłynięciu części kapitału i już po osłabieniu złotego - ostrzega Piotr Kalisz.

Jak dodaje, krajowa polityka pieniężna wydaje się na razie niewzruszona w obliczu zagrożeń płynących ze strefy euro.

- Pomimo pojawiających się niepokojących informacji z polskiej i światowej gospodarki RPP podniosła stopy procentowe w maju o 25pb - zaznacza ekonomista Citi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Grexit to odpływ kapitału z Polski"(WIDEO)