Grief: Rozmowy ws. układu o nowym partnerstwie z UE - po przyjęciu Rosji do WTO

opublikowano: 20-05-2007, 14:24

Rosja rozpocznie rozmowy w sprawie zawarcia nowego układu o partnerstwie i współpracy z Unią Europejską po przyjęciu jej do  Światowej Organizacji Handlu (WTO) - zapowiedział w niedzielę rosyjski minister rozwoju gospodarczego Gierman Grief.

Minister wypowiadał się na dorocznym posiedzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), odbywającym się w Kazaniu na południu Rosji. "Mam nadzieję, że po wejściu Rosji do WTO sfinalizujemy także nowe porozumienie z Unią Europejską, umożliwiające w ciągu najbliższych 5-7 lat wolną wymianę handlową" - powiedział Grief.

Rosyjski minister wyraził też przekonanie co do dalszego rozwoju dialogu energetycznego między Rosją a UE.

"Liczę, że miną +bóle wzrostu+ nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej i od sąsiedzkich pretensji przejdziemy do bardziej skutecznego i niezawodnego modelu współpracy, pozostawiając na boku polityczne emocje, które nie będą już poważniej wpływać na tempo naszego zbliżenia z Unią" - powiedział rosyjski minister.

Jeszcze przed szczytem Rosja-UE w Samarze szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso deklarował, że "UE nadal bardzo popiera wejście Rosji do WTO". W Samarze sprawy tej nie rozstrzygnięto, mimo zapowiedzi iż kwestie spełnienia przez Rosję kryteriów przyjęcia do WTO będą poruszane na szczycie.

Rosja jest nie tylko największą gospodarką pozostającą poza Światową Organizacją Handlu, lecz jedyną wielką gospodarką, która nie należy do WTO. Negocjacje akcesyjne rozpoczęła 14 lat temu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Grief: Rozmowy ws. układu o nowym partnerstwie z UE - po przyjęciu Rosji do WTO