Griffin Property Finance zainwestuje 250 mln euro - głównie w Polsce

ISB
02-04-2008, 13:36

Griffin Property Finance (GPF), pierwszy w  Polsce fundusz mezzanine dla rynku nieruchomości, zamierza zainwestować 250 mln euro w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, poinformowali przedstawiciele spółki w środę.

"Interesują nas projekty, które mają już potwierdzone finansowanie z banku, ale możemy też pomóc na początkowym etapie zakupu gruntów. Chcemy współpracować z dużymi i średnimi deweloperami z Europy Środkowo i Wschodniej. Nasz główny obszar zainteresowania to Polska, ale idziemy śladami naszych klientów, którzy mają też projekty w innych krajach. Masz mandat obejmuje kraje UE" - powiedział Helmut Fischer, senior partner w Griffin Property Finance, podczas konferencji prasowej.

GPF dysponuje środkami wysokości 250 mln euro, które przeznaczone są na współfinansowanie nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych (bez hoteli) w Europie Środkowej i Wschodniej. Kapitał pochodzi od jednego z największych funduszy rządowych na świecie z Zatoki Perskiej oraz instytucji finansowych z Europy Zachodniej.

Wartość pojedynczej inwestycji finansowanej przez GPF to 2-50 mln euro. Maksymalne zaangażowanie GPF ograniczone jest do 75% wysokości wymaganego wkładu własnego dewelopera, a całkowite zadłużenie projektu (kredyt+mezzanine) nie może przekroczyć 95% wartości lub kosztu projektu.

Fischer powiedział, że fundusz podpisał już kilka listów intencyjnych z deweloperami na kwotę 100-150 mln euro. Nie ujawnił jednak ich nazw.

"W związku z tak dużym popytem, chcemy zwiększyć wartość funduszu lub utworzyć drugi być może jeszcze w tym roku. Kwota będzie zależała od tego, jak szybko uplasujemy te 250 mln euro" - podkreślił.

"Fundusz zaplanowany jest na 5 lat, ale dla każdego projektu mamy zabezpieczoną możliwość wyjścia przed tym czasem" - dodał Fischer.

Finansowanie mezzanine plasuje się pomiędzy wkładem własnym, a finansowaniem dłużnym. Jest zabezpieczone wpisem do hipoteki, a udział w zyskach zabezpieczony jest poprzez umowę opcji na udziały w spółce projektowej. "Jesteśmy z deweloperem zaangażowani w projekt inwestycyjny, nie chcemy natomiast uczestniczyć w zarządzaniu spółką" - zaznaczył Fischer.

Fischer zaznaczył, że perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w Polsce mimo obecnego lekkiego spowolnienia są bardzo dobre.

"Nie odnotowujemy żadnych sygnałów, które wskazywałyby na kryzys na rynku nieruchomości w Polsce, to po prostu lekka korekta. Sygnały płynące z gospodarki i prognozy makro są dobre, a nasycenie w każdym segmencie rynku nieruchomości wciąż jest niskie w porównaniu z dojrzałymi krajami" - powiedział.

Dodał, że poza rynkiem powierzchni biurowych, ceny najmu i ceny nieruchomości w Polsce są poniżej średniej w krajach Europy Zachodnie, a luka mieszkaniowa sięga ok. 5 mln mieszkań w ciągu 10 lat.

"W perspektywie 10 lat widzę ogromy potencjał wzrostu. Mamy ewidentna lukę mieszkaniową, która oceniana jest na 1,5 mln mieszkań. Do tego mamy ok. 2,5 mln mieszkań, które wymagają modernizacji lub są do wyburzenia. Prognozy mówią też o ok. 1 mln osób, które napłyną do Warszawy w najbliższych latach" - ocenił Fischer.

Griffin Property Finance oraz wyłączny doradca funduszu - Griffin Advisors należą do grupy kapitałowej Griffin, którą tworzą join venture prywatna grupa finansowa z Wielkiej Brytanii - Chelsfield Partners LPP oraz grupa partnerów zarządzających w Polsce.

Kapitał grupy wynosi 500 mln euro i jest ulokowany w 4 funduszach inwestujących w Europie Środkowej i Wschodniej, głównie w Polsce, Ukrainie i Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Griffin Property Finance zainwestuje 250 mln euro - głównie w Polsce