Groclin wraca do gry

PJ
opublikowano: 15-02-2011, 00:00

Spółka Zbigniewa Drzymały złapała kontrakt na dostawy poszyć dla samochodów ciężarowych. Kurs poszybował.

Spółka Zbigniewa Drzymały złapała kontrakt na dostawy poszyć dla samochodów ciężarowych. Kurs poszybował.

Wszystko wskazuje na to, że Inter Groclin Auto najgorsze ma już za sobą. Podpisał umowę z niemiecką firmą Keiper na dostawy poszyć do siedzeń samochodów ciężarowych. Kontrakt o wartości 24 mln EUR został zawarty na 10 lat, do 2021 roku.

— To dla nas nowy rynek, dlatego obecnie występujemy w roli poddostawcy — informuje Jerzy Pięta, rzecznik Inter Groclin Auto.

To drugi ważny kontrakt w lutym. Wcześniej spółka podpisała umowę o wartości 80 mln EUR z General Motors Manufacturing na dostawę poszyć siedzeń samochodowych do nowego modelu Opla Astra.

Rozpoczęcie dostaw dla Keiper planowane jest na trzeci kwartał. Historycznie Groclin koncentrował się na samochodach osobowych, dużą część produkcji k stanowiły marki luksusowe. Jednak kryzys i spadek przychodów zmusiły firmę do dywersyfikacji portfela zamówień. Stąd właśnie rozszerzenie oferty na pojazdy użytkowe.

— Obecnie negocjujemy kontrakty na kolejne dostawy poszyć, w grę wchodzi też dalsza dywersyfikacja kręgu naszych odbiorców. Sądzimy, że rozmowy zakończą się powodzeniem, bo sytuacja w branży motoryzacyjnej wyraźnie się poprawia — dodaje Jerzy Pięta.

Nie chce ujawnić, o jakiej nowej grupie odbiorców jest mowa. Analitycy mają typy.

— W Polsce działa kilku dużych krajowych i europejskich producentów autobusów. Wejście w tę branżę pozwoliłoby ustabilizować przychody spółki, gdyż zakupy autobusów w dużej mierze są finansowane z pieniędzy samorządów — twierdzi Wojciech Szymon Kowalski, główny ekonomista Investcon Group.

Groclin przedstawił też prognozę na pierwszy kwartał. Przewiduje ona osiągnięcie skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży na poziomie 40 mln zł, czyli o 30 proc. większych niż przed rokiem.

Rynek bardzo dobrze przyjął działania Groclinu. Kurs wystrzelił o ponad 19 proc., do 24,75 zł, by ostatecznie dzień zamknąć na poziomie 24 zł za akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy